ZOZNAM HRÔZY! Slováci odmietajú chrobáky v jedle! Týmto nás kŕmia obchodné reťazce už zopár rokov
Chrobáky a hmyz sa stali novou témou pre politikov. Táto téma však nie je žiadnou novinkou a čarovné „Éčko“ je dlhodobo pridávané do potravín, ktoré Slováci milujú a s láskou konzumujú.
E120 – klamstvo alebo realita?
Kyselina karmínová sa získava z vodných, vodne alkoholických alebo alkoholických extraktov košenily, pozostávajúcich zo sušených tiel samičiek hmyzu Dactylopius coccus Costa. Karmíny sú hliníkové laky kyseliny karmínovej, v ktorých sa predpokladá prítomnosť hliníka a kyseliny karmínovej v molárnom pomere 1:2. kyselinu karmínovú je potrebné veľmi často konzervovať benzoanom sodným (E211).
Nežiaduce účinky?
Košenila je derivát antrachinónu. Antrachinónové farbivá sú považované za potencionálne karcinogény. Avšak antrachinónové farbivá nie sú chemická forma úplne zhodná s E120. U niektorých citlivých jedincov môže spôsobiť alergické reakcie a často ich košenila označovaná aj za príčinu detskej hyperaktivity. Môže spôsobiť anafylaxiu, astmu, žihľavku, sennú nádchu.
Jedlo budúcnosti?
Potravina s „čarovným ečkom“ sa nachádza predovšetkým vo výrobkoch, ktoré radi kupujeme. Príkladom sú aj mnohé údeniny, salámy, mliečne výrobky a šunky.
Ide tak o zaujímavú zmes výrobkov, ktoré jedávame na dennom poriadku.