in

Zasiahne proti CHUDOBE! Prezidentka sa rozhodla zakročiť proti zdražovaniu: „Pomôžme ľuďom zvládnuť zdražovanie…“

Zasiahne proti CHUDOBE! Prezidentka sa rozhodla zakročiť proti zdražovaniu: "Pomôžme ľuďom zvládnuť zdražovanie..."
Zdroj: SME/Marko Erd

Zasiahne proti CHUDOBE! Prezidentka sa rozhodla pomôcť chudobným rodinám: „Pomôžme ľuďom zvládnuť zdražovanie…“

Zasiahne proti CHUDOBE! Prezidentka sa rozhodla zakročiť proti zdražovaniu: "Pomôžme ľuďom zvládnuť zdražovanie..."
Zdroj: SME/Marko Erd

Prezidentka Zuzana Čaputová sa rozhodla prehovoriť o systémových krokoch, ktoré pomôžu chudobným rodinám poraziť ťažkú dobu zdražovania.

 

“Obyvatelia sa častejšie obracajú na obecné úrady s prosbami o pomoc, s obavami o stratu domova alebo neschopnosťou hradiť svoje bežné výdavky,” napísali vo svojom stanovisku predstavitelia Únie miest. Obávajú sa, že bývanie sa môže stať nedostupnejšie pre strednú vrstvu obyvateľstva alebo úplne nedostupné pre finančne slabšiu časť obyvateľstva, napr. rodičov, ktorí sami vychovávajú svoje deti. Apelujú na adresnú finančnú pomoc najohrozenejším obyvateľom, ktorá pomôže kompenzovať zvýšené životné náklady v dôsledku zdražovania.

Priamou a pravidelnou dávkou pre takéto situácie je v iných krajinách Európskej únie tzv. príspevok na bývanie, ktorý zohľadňuje zvýšené životné náklady domácnosti v pomere k nákladom na bývanie. Takýto príspevok samozrejme môžu ľudia využiť na úhradu akýchkoľvek životných nákladov podľa svojich potrieb, nielen na náklady spojené s bývaním. V súvislosti so zdražovaním je namieste hovoriť aj o ďalších systémových krokoch, akými sú napríklad valorizácia dávok v hmotnej núdzi s ohľadom na rast cien pre najchudobnejších ľudí. Je potrebné, aby vláda konala rýchlo, koncepčne a s dostatočnými zdrojmi, aby občania mali istotu, že štát na nikoho nezabúda.

Hlas Únie miest je veľmi dôležitý, keďže primátori a starostovia sú najbližšie ľuďom a najviac poznajú problémy svojich obyvateľov. Budúci týždeň preto s nimi plánujem pracovné stretnutie“ vyjadrila sa Prezidentka Zuzana Čaputová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Written by Robert

ODSÚDENÝ KOTLEBA má ďalší problém! Vďaka Mazurekovi nedostane ani odstupné...

ODSÚDENÝ KOTLEBA má ďalší problém! Vďaka Mazurekovi nedostane ani odstupné…

Premiér Heger vyráža do ulíc: Aj ty máš šancu podať ruku štátnikovi: Čaká ho poriadne nabitý program...

Premiér Heger vyráža do ulíc: Aj ty máš šancu podať ruku štátnikovi: Čaká ho poriadne nabitý program…