in

VRÁTIL SA! Tom Nicholson je späť! Veľké priznanie po rokoch mlčania: Na Slovensku to vrelo a novinári mali vznešený cieľ

VRÁTIL SA! Tom Nicholson je späť! Veľké priznanie po rokoch mlčania: Na Slovensku to vrelo a novinári mali vznešený cieľ
Zdroj: SME

VRÁTIL SA! Tom Nicholson je späť! Veľké priznanie po rokoch mlčania: Na Slovensku to vrelo a novinári mali vznešený cieľ

VRÁTIL SA! Tom Nicholson je späť! Veľké priznanie po rokoch mlčania: Na Slovensku to vrelo a novinári mali vznešený cieľ
Zdroj: SME

Investigatívny novinár Tom Nicholson je späť a po 2 rokoch odmlčania od posledného videa prichádza s rozhovorom pre Denník N. Pred 2 rokmi Nicholson varoval Slovákov pred Borisom Kollárom a Igorom Matovičom. Podľa jeho slov je OĽANO nacizmus jedného človeka. Nicholson tak isto sledoval samotnú kandidátky SME RODINA. Podľa jeho slov boli na nej zločinci, ktorí patria skôr do väzenia ako do parlamentu. Už v tejto dobe hovoril, že od Matoviča čakal viac.

 

Po 3 rokoch sa situácia zmenila. Matovič už dávno nie je premiér a dokonca ani minister financií. Do prvenstva sa prediera Róbert Fico, ktorý už dominuje aj nad Petrom Pellegrinim. Na svetlo sveta prichádza Čaputovej úradnicka vláda na čele s Odorom. Priam načasovaný rozhovor prichádza zo strany Denníka N a ich hosť je Tom Nicholson, ktorý po vražde Jana Kuciaka a Martiny Kušnirovej z krajiny odišiel do Kanady.

Život v Kanade sa mi zdal nudný, vopred daný. Na Slovensku to vrelo a novinári mali vznešený cieľ

Svet veľkej korupcie či dôležitých gangstrov je na Slovensku veľmi malý. Len čo doň prenikneš, už si na koni, lebo jeden pozná druhého, a keď už píšeš fundované veci, ochotne sa s tebou stretne aj ten druhý a priberie aj ďalších kamošov. Zrazu máš mnoho zdrojov, vysvetľuje bývalý investigatívny novinár.

Začiatky a jeho detstvo

Čo ťa na Slovensku najviac prekvapilo v pozitívnom a čo v negatívnom zmysle?

Pozitívne ma prekvapila súdržnosť krajiny v rôznych zlomových momentoch – napríklad počas demonštrácií proti Mečiarovi v rokoch 1995 až 1998, teda celé to skandovanie „dosť bolo Mečiara“. Bolo to elektrizujúce, v Kanade či Anglicku som nič podobné nezažil. Alebo keď ľudia vyšli na námestia pre kauzu Gorila, či keď to isté urobili po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Súdržnosť medzi dobrými ľuďmi na Slovensku je veľmi potešujúca.

Negatívne ma prekvapila závisť, to, ako sa ľudia na Slovensku dokážu ohovárať. Taká tá dedinská malosť a zlomyseľnosť medzi ľuďmi, ktorí sa ani nepoznajú. Neprajnosť voči tomu, komu ide karta, komu sa darí. Miesto toho, aby tí, ktorým sa nedarí, niečo urobili so svojimi životmi, dokážu závidieť aj chorobu. Táto zloba je ako kyselina.

Ktoré miesto na Slovensku je tvojím najobľúbenejším a prečo?

Kokava nad Rimavicou. Prežil som tam nádherné chvíle s bývalou manželkou Luciou (dnes europoslankyňou Luciou Ďuriš Nicholsonovou – pozn. autora), je to krásna časť Slovenska. A pridal by som aj niektoré zabudnuté miesta na Gemeri.

Osobnosť Slovenska? Jaroslav Spišiak!

Ktorá osobnosť pre teba reprezentuje Slovensko?

Peter Holúbek, ktorý mi kedysi priniesol spis Gorila. Reprezentuje to najlepšie, čo Slovensko má – dôstojnosť, svedomie, skromnosť. Alebo bývalý policajt Paľo Milan, ktorý prišiel o robotu ako vyšetrovateľ NAKA po Gorile v roku 2012 iba preto, že sme boli v kontakte. Nikdy sa mi neotočil chrbtom, hoci pre naše priateľstvo trpel aj s rodinou. Tomu sa hovorí mať gule, konať principiálne, byť kamarátom.

Pridal by som aj šéfa folklórneho súboru Šumiačan, žiaľ, už si nepamätám jeho meno. Zdal sa mi byť veľmi tvrdý a spravodlivý Stredoslovák, ktorý by sa asi nikdy nenaučil po anglicky a možno by sa aj pobil v bare, ale napriek tomu bol aj celkom nežný. S Jeňom Kordom sme ho oslovili v Šumiaci v lete 2007, aby s nami šiel na Kráľovu hoľu a zaspieval na kameru. Dopil borovičku a hop, išli sme tam s plným karavanom členov jeho zboru. Je to jeden z mojich najkrajších zážitkov zo Slovenska, hoci sme sa v tom čase s Kordom stále hádali – on zasmraďoval auto svojím fajčením, ja zase svojím potom po behaní. Ako osobnosť spomeniem ešte policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka.

Vážne obvinenia

Bývalý príslušník SIS Pavol Forisch trvá na svojom Podľa jeho slov to bol práve Nicholson, ktorý mal prsty vo vražde novinára Kuciaka aj právnika Valka. Lipšic bol podľa jeho slov upratovačka.

Zdroj: Dennik N 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Written by Robert

KONIEC Slovenska? Čaputovej nebezpečná hra! Po voľbách odmietne vymenovať za premiéra víťaza volieb a bude chcieť pokračovať vo svojej samozvanej autokratickej vláde bez mandátu...

KONIEC Slovenska? Čaputovej nebezpečná hra! Po voľbách odmietne vymenovať za premiéra víťaza volieb a bude chcieť pokračovať vo svojej samozvanej autokratickej vláde bez mandátu…

Smiech cez slzy! Remišovej nepomohli ani tabletky! Pred kamerami sa nervovo zrútila! Preboha, čo to urobila?

Smiech cez slzy! Remišovej nepomohli ani tabletky! Pred kamerami sa nervovo zrútila! Preboha, čo to urobila?