in

VIETE ČO JETE? Zoznam desiatich najškodlivejších ÉČOK, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, kožné problémy a bolesti hlavy…

VIETE ČO JETE? Zoznam desiatich najškodlivejších ÉČOK, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, kožné problémy a bolesti hlavy...

VIETE ČO JETE? Zoznam desiatich najškodlivejších ÉČOK, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, kožné problémy a bolesti hlavy…

VIETE ČO JETE? Zoznam desiatich najškodlivejších ÉČOK, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, kožné problémy a bolesti hlavy...

 

Do väčšiny potravín, ktoré dnes konzumujeme, sa pri ich výrobe pridávajú aditíva . Tieto prídavné látky plnia rôzne funkcie: niektoré z nich upravujú chuť a farbu potravín, iné ovplyvňujú trvanlivosť výrobku. Všetky aditíva musia byť uvedené v  zozname použitých látok na obale výrobku a to v zostupnom poradí podľa množstva, v akom sú v potravine obsiahnuté.

Príčinou častej bolesti hlavy môžu byť éčka.“

Na producentoch potom je, či aditíva do zoznamu uvedú pod názvom alebo medzinárodným kódom , ktorým je látka označovaná. Ten má podobu E+číslo av rovnakej forme ho využíva Európska únia aj Codex Alimentarius (zbierka medzinárodne uznávaných štandardov, praktických postupov, smerníc a ďalších odporúčaní, vzťahujúcich sa k bezpečnosti potravín). Od medzinárodných kódov bol odvodený dnes hojne využívaný názov „éčka“. Okrem samotného označenia prídavnej látky musí byť na obale výrobku uvedené aj to, či plní funkciu antioxiandu, farbiva, konzervantu, kyseliny a pod.

Zoznam éčok, ktorým sa radšej vyhnúť

E110 – Žlť SY (Cl potravinárska žlť 3)

Toto žlto-oranžové farbivo sa radí do skupiny škodlivých aditív. Okrem toho , že je nevhodné pre deti , môže byť tiež príčinou alergií . Synteticky vyrábanú látku nájdeme aj pod anglickými názvami Sunset Yellow, FCF Orange Yellow S alebo FD&C Yellow 6. V kombinácii s modročerveným farbivom E123 Amaranth (Cl potravinárska červeň 9) sa používa na vytvorenie hnedej farby. Tiež Amaranth patrí medzi škodlivé, synteticky vyrábané aditíva. Nájdeme ho hlavne v liehovinách. V USA je ako prísada zakázaný, pretože boli preukázané jeho karcinogénne účinky a prejavuje sa aj ako alergén.

Vráťme sa ale k žlti SY, na výrobu ktorej bol predtým používaný uhoľný decht , o súčasnom výrobnom procese nenájdeme bohužiaľ mnoho verejne dostupných informácií. Farbivo sa používa na dofarbovanie sladkostí, nealkoholických nápojov, ale aj do horčic a instantných polievok. Svoje využitie má aj vo farmácii a kozmetike, používa sa aj na netrvalé farbenie vlasov.

E210 – Kyselina benzoová

Kyselina benzoová patrí medzi konzervanty a hojne ju nájdeme aj v prírode, napr. vo slivkách alebo brusniciach. Pôsobí proti baktériám, kvasinkám a čiastočne aj proti plesniam, preto je hojne rozšírená nielen v potravinárstve, ale aj v kozmetike a farmaceutickom priemysle.

U citlivejších jedincov môže vyvolať žihľavku, výnimočne aj anafylaktický šok. V Českej republike sa môže do potravín pridávať iba v obmedzenom množstve. Nájdeme ju napr. v kečupoch

E132 – Indigotín (Cl potravinárska modrá 1)

V pudingoch, žuvačkách, čokoládových tyčinkách a ďalších sladkostiach nájdeme Indigotín – tmavo modré farbivo . V súčasnej dobe sa vyrába synteticky, ale svoj názov má z prírody, pretože pôvodne sa na jeho výrobu využívala rastlina indigovník . Nadmerná konzumácia tohto farbiva môže zapríčiniť nevoľnosť, zvracanie, vyšší krvný tlak, vyrážky a ďalšie alergické reakcie.

E133 – Brilantná modrá FCF (Cl potravinárska modrá 2)

Ani druhá potravinárska modrá nepatrí medzi vhodné aditíva , pretože môže spôsobovať hyperaktivitu detí a je podozrenie, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny , čo bolo potvrdené na zvieratách. Obvykle sa kombinuje s ďalšími syntetickými farbivami a nájdeme ju v sladkostiach a džúsoch

E250 – Dusitan sodný

Dusitan sodný plní v potravinách úlohu konzervantu a stabilizátora , niekedy býva označovaný ako dusitanová soliaca zmes. Nájdeme ho v špekáčikoch, párkoch, šunke alebo mäsových konzervách. Je nevhodný pre deti a tehotné ženy, pretože môže spôsobovať kožné problémy a bolenie hlavy, môže mať aj karcinogénne účinky

E320 – Butylhydroxyanizol (BHA) a E321 – Butylhydroxytoluén (BHT)

Tieto antioxidanty , ktoré sú v Českej republike povolené len v obmedzenom množstve, spomaľujú žltnutie tukov a majú aromatické účinky. Pôsobia tiež proti niektorým baktériám a plesniam, takže sa používajú aj ako konzervanty. Nájdeme ich v margarínoch, majonézach, tukoch, olejoch, pečive, instatných výrobkoch aj žuvačkách. Môžu vyvolať žihľavku a podľa niektorých štúdií môžu byť aj príčinou vzniku rakovinotvorného bujnenia tráviaceho traktu alebo zosilňovať rakovinotvorné účinky iných karcinogénov.

E621 – L-glutaman sodný

Táto sodná soľ kyseliny glutamovej je jedným z  najpoužívanejších aditív , pretože má schopnosť zvýrazňovať chuť . Používa sa na dochucovanie mrazených výrobkov, instantných polievok, zmesí korenia, sójových omáčok i hotových jedál. Hojne sa používa ako koreniaca prísada, prevažne v čínskej kuchyni. Nadmerná konzumácia glutamanu sodného môže spôsobovať bolesti hlavy, kožné vyrážky, vracanie, nevoľnosť, astmatické problémy, ojedinele dokonca halucinácie. U nás je jeho používanie povolené len v obmedzenom množstve.

E952 – Cyklamáty

Cyklamáty patria k  umelým sladidlám a vo voľnej prírode sa nevyskytujú. Údajne sú 50 x sladšie ako cukor a okrem výrobkov pre diabetikov ich nájdeme aj v multivitamínoch. Najnovšie výskumy ukazujú, že tieto látky môžu zvyšovať účinok karcinogénov a tým násobiť šancu na ochorenie rakovinou močového mechúra. Na rozdiel od USA, kde sú cyklamáty zakázané, je ich použitie bežné nielen v SR, ale aj v celej Európskej únii.

E951 – Aspartám

Ďalšia zo skupiny syntetických sladidiel , ktoré patria medzi škodlivé aditíva, sa volá aspartám. Používa sa ako náhrada cukru na bežné sladenie, na výrobu sypkých nápojov, žuvačiek, jogurtov, dezertov, mrazených krémov, majonézy, horčice, nakladanej zeleniny a ovocia, ale aj vitamínových doplnkov. U citlivých osôb môže vyvolať závraty, bolesť hlavy, vyrážky, u detí dokonca poruchy správania. Aspartám nie je vhodný ani pre tehotné a dojčiace ženy. Používať sa u nás môže iba v obmedzenom množstve.

Ako spoznať potraviny plné éčok?

Potravinu, pri ktorej výrobe bolo použité nadmerné množstvo prídavných látok , poznáme podľa toho, že je veľmi lacná , má podozrivo dlhú trvanlivosť a často aj neprirodzenú farbu (šmolka modrú, žiarivo červenú a pod.). Varovaním by mohla byť aj neprirodzená chuť či umelý lesk výrobku. Bohužiaľ sa však na tieto ukazovatele nemôžeme úplne spoliehať, pretože žiarivé farby môžeme dosiahnuť aj s pomocou niektorých prírodných farbív. Éčkam sa v dnešnej dobe nevyhneme, ale môžeme ich konzumáciu aspoň eliminovať, preto by sme vždy mali starostlivo zvážiť, čo chceme kúpiť, a zistiť si o výrobku čo najviac informácií.

Zdroj: nazeleno

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

What do you think?

235 Points
Upvote Downvote
Črtá sa veľká LÁSKA?! Uniknuté zábery hovoria za všetko! Čaputova to nedokázala ďalej skrývať! Pozrite na tie pohľady...

Črtá sa veľká LÁSKA?! Uniknuté zábery hovoria za všetko! Čaputova to nedokázala ďalej skrývať! Pozrite na tie pohľady…

ČIERNA NEDEĽA! Remišová skončila ako totálna chudera! Ministerka padla tvrdo na HUBU! Náhly odchod

ČIERNA NEDEĽA! Remišová skončila ako totálna chudera! Ministerka padla tvrdo na HUBU! Náhly odchod