in

Týmto ODPADOM nás dlhé roky kŕmia! Chrobáky, zvratky a výkaly v potravinách, ktoré tak milujete

Týmto ODPADOM nás dlhé roky kŕmia! Chrobáky, zvratky a výkaly v potravinách, ktoré tak milujete

Týmto ODPADOM nás dlhé roky kŕmia! Chrobáky, zvratky a výkaly potravinách, ktoré tak milujete…

Týmto ODPADOM nás dlhé roky kŕmia! Chrobáky, zvratky a výkaly v potravinách, ktoré tak milujete

 

Nadšene si kupujete farebné limonády, ktoré už na prvý pohľad aktivujú vaše chuťové bunky, alebo si večer zamaškrtíte na vanilkovom pudingu či želé sladkostiach? Možno ste doteraz nevedeli, čo všetko obsahujú.

Castoreum: Análne žľazy bobra s príchuťou malín

Predstavíte si pod označením „prírodná aróma“ vôňu malín alebo pravú vanilku? Asi by vám nenapadlo, že pod týmto nevinným označením sa môže skrývať látka Castoreum, ktorá sa získava zo žliaz bobra, ktoré sú umiestnené pri ritnom otvore. Túto zaujímavú prísadu môžete nájsť v alkoholických nápojoch, žuvačkách, jogurtoch, zmrzlinách, pudingoch aj omáčkach. Aby toho nebolo málo, Castoreum nájdete napríklad aj v parfumoch.

Karmín: Rozdrvenie chrobáky skvele farbí

Ďalšou prísadou vo vašich obľúbených marmeládach, sladkostiach, instantných potravinách a vlastne všetkom, čo má krásnu červenú farbu, je Karmín s označením E120. Farbivo sa získava ako extrakt zo sušených rozdrvených tiel samičiek chrobáka Nopálovce karmínovočerveného, ktoré musia byť navyše oplodnené, aby v sebe mali farbivá čo najviac.

Šelak: Výkaly pre väčší lesk

Siahnete v supermarkete po krásne naleštenom ovocí a milujete lesklé farebné želé cukríky? Potom spoločne s obľúbenou pochutinou jete výlučky hmyzu, ktorý sa volá červec lakový. Výkaly chrobáka označené kódom E904 nájdete nielen na ovocí a v sladkostiach, ale aj v sušenom ovocí, orieškoch a zrnkovej káve. A pretože šelak dodáva naozaj krásny lesk, je prísadou aj v liekoch alebo voskoch na autá.

Propylénglykol: Do jedla i nemrznúcej zmesi

Nájdete ho pod označením E1520 a používa sa ako zahusťovadlo, stabilizátor aj zvláčňujúce látka. Pochutnať si na ňom môžete v popcorne, netučných zmrzlinách, sušienkach, mletom kokose i čokoládach. A pretože chráni pred zamrznutím, používa sa aj do nemrznúcich zmesí alebo zubných pást.

Lanolín: Ovčí olej v žuvačke

Krásne mäkká žuvačka, z ktorej sa vyfukujú nádherné pevné bubliny, to je sen každého malého decka. Lenže prečo je tá žuvačka taká skvelá? Je to vďaka lanolínu s označením E913. Ide o vosk v tuhom stave alebo olej v kvapalnom stave získavaný z ovčej vlny. Lanolín sa oveľa častejšie ako v potravinárstve používa v kozmetike.

Med: Včelie zvratky pre zdravie

Ako sa robí med? Zjednodušene vlastne ide o včelie zvratky zrejúce v plástoch. Včely totiž ukladajú nektár z kvetov vo zvláštne prispôsobenom orgáne, kde k nemu pridávajú vlastné enzýmy a potom túto zmes vyvrhujú.

Vyzina: Sušené rybie mechúre v zlatom moku

Ak sa smejete nad čítaním etikety niektorého piva či vína, keď vidíte, že môže obsahovať stopy kôrovcov a rýb, potom verte, že to tak naozaj je. V pivovarníctve i vinárstve sa totiž používa zaujímavá prísada s názvom vyzina. Ide o látku, ktorá sa získava zo sušených rybích mechúrov a používa sa na premenu živých kvasiniek do formy gélu. Predtým sa táto „pochutina“ používala aj do dezertov a ovocných želé.

Zdroj: Čas pre ženy

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Written by Robert

Matovič bez ochranky zažil PEKLO! Od východniarov dostal zľava i sprava: Prečo ešte nesediš v BASE! Po vašej vakcíne som lazar!

Matovič bez ochranky zažil PEKLO! Od východniarov dostal zľava i sprava: Prečo ešte nesediš v BASE! Po vašej vakcíne som lazar!

Smiech ich prešiel! Muž napadol Pročka a Matoviča: Rozj*bali ste celý národ! Za 3 roky ste nič neurobili! Všetko čo rozprávate sú omáčky...

Smiech ich prešiel! Muž napadol Pročka a Matoviča: Rozj*bali ste celý národ! Za 3 roky ste nič neurobili! Všetko čo rozprávate sú omáčky…