in

Toto je posledná kvapka! Žilinka podnikol krok, ktorý novinár z Denníka N nečakal: „Podlo zavádza a manipuluje!“

Toto je posledná kvapka! Žilinka podnikol krok, ktorý novinár z Denníka N nečakal: "Podlo zavádza a manipuluje!"
Zdroj: SME - MARKO ERD

Toto je posledná kvapka! Žilinka podnikol krok, ktorý novinár z Denníka N nečakal: „Podlo zavádza a manipuluje!“

Toto je posledná kvapka! Žilinka podnikol krok, ktorý novinár z Denníka N nečakal: "Podlo zavádza a manipuluje!"
Zdroj: SME – MARKO ERD

DENNÍK N ZNOVU ZAVÁDZA A MANIPULUJE

Denník N opäť využil príležitosť manipulatívne, zavádzajúco a v rozpore so skutočnosťou (nepravdivo) útočiť na moju osobu, ako generálneho prokurátora SR, tentokrát v podcaste (komentovaných správach) publikovanom dňa 17. mája 2022 v bode 2. Newsfiltra pod názvom „Pčolinského obžalovali, Žilinku na špeciáli obišli“.

Redaktor reagujúc na informáciu Úradu špeciálnej prokuratúry o podaní obžaloby na bývalého riaditeľa SIS Ing. V. P., PhD. uvádza, že „ide o rovnakú kauzu, pri ktorej generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok použil § 363, vďaka čomu sa V. P. dostal z väzby, v ktorej strávil pol roka“. Ďalej redaktor pokračuje, že „Žilinka v prvom prípade namietal, že získané dôkazy nestačia na trestné stíhanie“. Tieto tvrdenia redaktora NIE SÚ PRAVDIVÉ a sú len nekorektnou snahou navádzať u čitateľov a poslucháčov dojem ingerencie mojej osoby, ako generálneho prokurátora SR, pri rozhodovaní v tejto trestnej veci. Je všeobecne známou skutočnosťou (tzv. notorieta), že som v trestnej veci obvineného Ing. V. P., PhD. nekonal a nekonám a že všetky úkony trestného konania v zastúpení generálneho prokurátora vykonával a vykonáva prvý námestník generálneho prokurátora SR (skôr námestník generálneho prokurátora). Táto skutočnosť bola opakovane verejne prezentovaná, napr. v Reakcii Generálnej prokuratúry SR na zavádzajúce tvrdenia Denníka N z 28. apríla 2021, v mojom verejnom otvorenom liste predsedovi Súdnej rady SR z 26. novembra 2021 (zverejnenom 27. novembra 2021), či na Tlačovej besede vedenia Generálnej prokuratúry SR dňa 05. apríla 2022. Skutočnosť, že som osobne ako generálny prokurátor nerozhodol o zrušení obvinenia bývalého riaditeľa SIS, ako v rozpore s realitou tvrdí redaktor Denníka N, je nepochybná aj z obsahu anonymizovaného uznesenia sp. zn. IV/3 Pz 22/21/1000-5 z 31. augusta 2021, ktorým o návrhu obvineného Ing. V. P., PhD. na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní rozhodol námestník generálneho prokurátora v zastúpení generálneho prokurátora SR, uverejneného na webovom sídle Generálnej prokuratúry SR dňa 02. septembra 2021, ale aj z obsahu Vyhlásenia generálneho prokurátora SR a námestníka generálneho prokurátora k aktuálnym rozhodnutiam z 02. septembra 2021.

Redaktor ďalej poukazujúc na výpovede spolupracujúcich osôb pokračuje, že „Keby Žilinka za takej dôkaznej situácie použil svoj obľúbený paragraf, definitívne by sa znemožnil. Nakoniec môže byť rád, že mu nedali príležitosť, aby sa o to pokúsil.“. V kontexte skôr uvedeného, ide o manipulatívny a zavádzajúci útok na moju osobu ako generálneho prokurátora SR, ktorým sa redaktor v rozpore s realitou snaží sugestívne navodiť u čitateľov a poslucháčov celkom zrejmý dojem o zrušení obvinenia Ing. V. P., PhD. a to osobne generálnym prokurátorom SR Marošom Žilinkom v prípade, ak by prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry nepodal obžalobu, čím mu takú príležitosť nedal. Ide o útok nielen manipulatívny a zavádzajúci, ale aj NEPRAVDIVÝ. Redaktor nielen že neprípustným spôsobom a bez akýchkoľvek vecných argumentov prejudikuje a navodzuje, aké by bolo rozhodnutie o návrhu obvineného na zrušenie právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní (hoci predpokladom zákonného rozhodnutia o návrhu je preskúmanie spisu, ktorý prvému námestníkovi generálneho prokurátora napriek opakovaným žiadostiam nebol predložený a tak nemohol urobiť spoľahlivý záver o zákonnosti napadnutého rozhodnutia a konania, ktoré mu predchádzalo), ale opäť takéto rozhodnutie (či pokus oň) spája s mojou osobou ako generálneho prokurátora SR, hoci nepochybne musí vedieť (a bolo to jednoznačne zdôrazňované aj na už spomínanej Tlačovej besede vedenia Generálnej prokuratúry SR dňa 05. apríla 2022, aj za prítomnosti redaktorky Denníka N), že v danej trestnej veci nekonám a všetky úkony vykonáva v zastúpení generálneho prokurátora SR prvý námestník generálneho prokurátora. Prejudikovanie rozhodnutia o návrhu obvineného, ktoré v lepšom prípade možno považovať za zlomyseľnosť, už len nadväzuje na článok uverejnený v Denníku N toho istého dňa pod sugestívnym názvom „Pčolinského kauza je na súde, Žilinkova generálna prokuratúra tomu už nedokázala zabrániť.“

S poukazom na vyššie uvedené považujem za potrebné dôrazne sa ohradiť proti tvrdeniam redaktora Denníka N, ktoré považujem za nepravdivé, manipulatívne a zavádzajúce, vedené zjavnou snahou o očiernenie mojej osoby ako generálneho prokurátora SR, ktoré nemajú nič spoločné s objektívnym informovaním verejnosti a ktoré sú v konečnom dôsledku v rozpore so základnými princípmi novinárskej etiky.

Komentár Generálneho prokurátora Maroša Žilinku

Zdroj: Maroš Žilinka 

Jeden komentár

Komentovať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

KONIEC VLÁDY? Igor Matovič povedal posledné slovo! "Prečo si berú za rukojemníkov rodiny s nezaopatrenými deťmi?"

KONIEC VLÁDY? Igor Matovič povedal posledné slovo! „Prečo si berú za rukojemníkov rodiny s nezaopatrenými deťmi?“

SVET je z nás zhrozený! Slovensko zažíva medzinárodnú hanbu: O toxickosti Slovenského Facebooku sa dozvedel celý svet...

SVET je z nás zhrozený! Slovensko zažíva medzinárodnú hanbu: O toxickosti Slovenského Facebooku sa dozvedel celý svet…