Slovensko ako aj celá Európska únia sa trápy kvôli vysokej úrovni inflácie. Podľa štatistík máme celkovú infláciu na úrovni 7%. Samozrejme, že potraviny zdraželi najviac a tento problém sa najviac dotkne tých najchudobnejších. Už dnes v obcodoch vidíme stupňujúcu sa cenu potravín. No môže byť horšie.
Portál Pluska uvádza:
„A to najhoršie ešte len príde! Vo februári došlo k zdraženiu, aké tu nebolo posledných 18 rokov. Krízu vyvolala najprv pandémia a umocnila ju vojna na Ukrajine. Potraviny zdražejú o desiatky percent, upozorňujú domáci chovatelia a výrobcovia. Stať sa môže aj to, že niektoré tovary nebudú alebo ich k nám budú voziť len zahraničné firmy.“
Zdražovanie sa dotklo Slovenskej ekonomiky počas pandémie COVID-19, ale najme aj teraz počas vojny medzi Rukskou federáciu a Ukrajinou.
Ľubomír Koršňák analytik UniCredit Bank hovorí:
„„Podľa údajov Štatistického úradu sa spotrebiteľské ceny vo februári v priemere zvýšili o 0,9 %. V medziročnom porovnaní sa dynamika ich rastu zrýchlila z 8,4 % až na 9,0 %. Spotrebiteľská inflácia zaznamenala najvyššiu úroveň od decembra 2003, t. j. za vyše 18 rokov,“
Zdražovanie:
- Oleje a tuky: 26,9%
- Zelenina 19,8%
- Obilniny 11%
- Mlieko, syry, vajcia: 9,8%
- Káva, čaj, kakao: 8,6% a iné..
Analytička WOOD & Company Eva Sadovská tvrdí:
„To v praxi znamená, že kým vo februári 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, vo februári 2022 ich to už stálo takmer 110 eur. V košíkoch alebo vo vozíkoch pritom mali tie isté tovary,“
„Vojenská invázia na Ukrajinu priniesla do ekonomického prostredia výraznú neistotu, ktorá sa premieta aj do správania na trhoch a vplýva tak na ceny komodít. Súčasný vývoj vytvára inflačné tlaky prichádzajúce najmä z energií a potravín, keďže Rusko či Ukrajina sú významnými hráčmi v ich exporte,“
Konštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Zdroj: Pluska