in

SKONČILI raz a navždy! Neprajníkom uštedril RANU ako z dela! Odmietam zaťahovanie prokuratúry do politického boja…

SKONČILI raz a navždy! Neprajníkom uštedril RANU ako z dela! Odmietam zaťahovanie prokuratúry do politického boja...
Zdroj:Foto NB – Tomáš Benedikovič, TASR/Martin Baumann

SKONČILI raz a navždy! Neprajníkom uštedril tvrdú RANU: Odmietam zaťahovanie prokuratúry do politického boja…

SKONČILI raz a navždy! Neprajníkom uštedril RANU ako z dela! Odmietam zaťahovanie prokuratúry do politického boja...
Zdroj:Foto NB – Tomáš Benedikovič, TASR/Martin Baumann

ODMIETAM ZAŤAHOVANIE PROKURATÚRY DO POLITICKÉHO BOJA

 

Predseda vlády Slovenskej republiky dňa 21. januára 2023 uverejnil na svojom Fb príspevok s názvom: „Prečo o zvolení Maroša Žilinku za GP hovorím ako o najväčšej chybe našej koalície?“.

Nikdy by som si nedovolil spochybňovať právo kohokoľvek na vyslovovanie svojho názoru, akokoľvek kritického, zvlášť ak ide o predsedu vlády Slovenskej republiky. Osobitne z jeho strany by som však očakával korektnosť, faktickosť a nie zavádzanie  občanov Slovenskej republiky frázami plnými nepresností a osočovania.

V prvom rade, použitím § 363 Trestného poriadku som nikdy nikomu „nepomáhal zbaviť sa obvinenia“ a už vôbec nie preto, že ide o osobu „vplyvnú“. K aplikácii tohto procesného inštitútu som vždy pristupoval bez ohľadu na osobný status osoby obvineného a v súlade s jeho účelom, ktorým je odstránenie porušenia zákona v rozhodnutiach OČTK alebo v konaní, ktoré im predchádzalo a to už v prípravnom konaní. Áno, v prípravnom konaní, v ktorom je dozor nad zákonnosťou predsúdneho konania kompetenciou a zodpovednosťou  prokurátora a nie súdu.

Mimochodom, súdy nerozhodujú o „vine či nevine“, ale o „vine a treste“. A to na podklade obžaloby podanej prokurátorom po tom, čo bolo prípravné konanie vykonané spôsobom zodpovedajúcim zásade stíhania len zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom.

Každé rozhodnutie, ktorým som rozhodol podľa § 363 Trestného poriadku, bolo náležite odôvodnené a poskytovalo odpovede na všetky skutkové a právne otázky významné pre posúdenie veci z trestnoprávneho hľadiska. Zvlášť tie rozhodnutia, ktoré spomína predseda vlády Slovenskej republiky, boli aj zverejnené na webovom sídle Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, alebo ich podstatné dôvody odprezentované verejnosti. Za každým z týchto rozhodnutí si plne stojím. Ak ich spomína pán predseda vlády Slovenskej republiky, zjavne sa neoboznámil s dôvodmi ich vydania. Osobitne poukazovanie na prípad Jaroslava Haščáka, ktorému sa musela za nezákonné obvinenie, ktoré som zrušil, ospravedlniť aj ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky, považujem za nekorektné a zavádzajúce.

Neodstránenie porušenie zákona z mojej strany, ak som ho prieskumom trestných vecí zistil, by nebolo ničím iným, ako rezignovaním na plnenie zákonných úloh prokuratúry a generálneho prokurátora Slovenskej republiky. K tomu ma neprinúti ani predseda vlády Slovenskej republiky, pretože k tomu nie je oprávnený.

Musím poznamenať, že ustanovenie § 363 Trestného poriadku je platnou a účinnou súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky a generálny prokurátor Slovenskej republiky ho nemôže ignorovať len preto, že jeho aplikácia nevyhovuje určitej časti spoločnosti. Nie je ani vinou generálneho prokurátora Slovenskej republiky, že sa nenašla v Národnej rade Slovenskej republiky politická vôľa a sila presadiť jeho zmenu.

Zavádzajúce sú aj (a nielen) tvrdenia, týkajúce sa trestnej veci „únos Vietnamca“, pretože v nej pod dozorom prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava naďalej prebieha pomerne rozsiahle vyšetrovanie, zahrňujúce aj úkony právnej pomoci v zahraničí. Aj o tom orgány prokuratúry informovali verejnosť.

Vyjadrenia predsedu vlády Slovenskej republiky považujem za čisto politické, bez prejavenia čo i len snahy o zdanie objektívnosti a odbornosti. Od predsedu vlády Slovenskej republiky by som očakával skôr apel na OČTK, aby konali striktne podľa zákona, a nie sústavné zneisťovanie verejnosti a jej viery v zákonnosť a spravodlivosť útokmi a nenáležitým spochybňovaním toho, kto poukáže na porušovanie zákona.

Ľudsky chápem postavenie predsedu vlády Slovenskej republiky, odmietam však zaťahovanie prokuratúry Slovenskej republiky a moju osobu ako generálneho prokurátora Slovenskej republiky, do politického boja.

Vyjadril sa Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

What do you think?

235 Points
Upvote Downvote
Plánovali Lučanského SMRŤ? Podivné praktiky pred zadržaním Generála! Okolo nášho domu boli snajperi

Plánovali Lučanského SMRŤ? Podivné praktiky pred zadržaním Generála! Okolo nášho domu boli snajperi

Majster sveta v MMA vypovedal poslušnosť! Attila Wegh bez servítky: Zakružkoval som ÁNO! Konečne môžeš urobiť to, aby si sa mal lepšie!

Majster sveta v MMA vypovedal poslušnosť! Attila Wegh bez servítky: Zakružkoval som ÁNO! Konečne môžeš urobiť to, aby si sa mal lepšie!