in

Príprava štátneho prevratu? Pred svojou smrťou prelomila mlčanie: Vražda Jána Kuciaka nepostavila novinárov na nohy.

Príprava štátneho prevratu? Pred svojou smrťou prelomila mlčanie: Vražda Jána Kuciaka nepostavila novinárov na nohy.

Príprava štátneho prevratu? Pred svojou smrťou prelomila mlčanie: Vražda Jána Kuciaka nepostavila novinárov na nohy.

Príprava štátneho prevratu? Pred svojou smrťou prelomila mlčanie: Vražda Jána Kuciaka nepostavila novinárov na nohy.
FACEBOOK

Novinárka, ktorá bojovala až do konca svojho života. Ešte v máji 2021 prijala pozvanie do ZVTV aby bez servítky porozprávala o najväčšom prípade, ktorý zmenil Slovensko. 16 marca zomiera na ťažkú chorobu novinárka Jana Teleki, ktorá zanechala množstvo materiálov a odkazov.

 

POSLEDNÝ ZVEREJNENÝ ROZHOVOR hovorí za všetko. Teleki otvára desivé tajomstvo.

Silná žena telom aj duchom!

„Ďakujem za choroby. Už v osemnástich rokoch mi objavili prvý nádor a dodnes som prekonala 29 operácií. Práve vďaka chorobám som sa naučila, aký krehký a pominuteľný je život a ako veľmi záleží na tom, aby sme všetok čas, ktorý nám bol udelený, využili čo najdôslednejšie a boli sami na seba skutočne nároční – nemôžeme si dovoliť premárniť žiadnu zo svojich šancí,“ hovorí novinárka Jana Teleki, ktorá zdokumentovala 320 sudcov trestnej činnosti a viac ako 120 prokurátorov. Pre systém dobre zabarikádovanej mafie v talároch a bielych golieroch sa stala nepohodlnou, a tak si na ňu vymýšľali trestnú činnosť, ktorej sa síce nikdy nedopustila, no veľmi vážne poznamenala jej rodinu a vzťahy. Napriek všetkým nepriazňam osudu sa nevzdáva a so vztýčenou hlavu kráča ďalej.

Svojho času ste boli najdlhšie stíhanou novinárkou na Slovensku, čo začalo v roku 1998. S odstupom času ste sa zrejme dopátrali, čo spôsobilo, že už vtedy ste boli enfant terrible slovenskej žurnalistiky, pretože prežívať vyslovené peklo policajnej šikany len za kritický postoj voči politikom je absolútne popretie významu novinárskej práce, kde práve novinári sú povestnými „strážnymi psami demokracie“.

Po dlhoročných skúsenostiach v médiách viem, že novinári sú vo väčšine prípadov hlásnymi trúbami vlastníkov médií, štedro financovaní politickými stranami. Prvé dve trestné konania vedené v rokoch 1998 – 2011 voči mne súviseli s publikovaním dvoch veršov anonymnej veršovanej satiry. Tretie trestné konanie bolo paradoxne odôvodnené tým, že druhé trestné konanie, ktoré bežalo v trestnej veci od roku 2000 do novembra 2011, som si vymyslela. Všetky konania voči mne vyhodnotili prokuratúry a súdy ako nezákonné od samého začiatku. Hoci od roku 1996 som publikovala texty súvisiace s nehospodárnym nakladaním prostriedkov štátu, ani jeden text, ktorého som bola autorom, nebol napadnutý civilnou žalobou a ani trestným oznámením.

Teleki opisuje:

Políciou a prokuratúrou skorumpovaný korunný svedok Andruskó

Zoltán Andruskó bol od začiatku označovaný ako biely kôň obžaloby, ktorý vzal na seba úlohu korunného svedka na usvedčenie Kočnera a Zsuzsovej. Nielen jeho komunikáciou, ale aj výpoveďami iných svedkov bolo potvrdené, že bol prokuratúrou a NAKA spracovaný k spolupráci v nadštandardnom rozsahu.

Z preskúmania jeho svedectiev nielen v prípade vraždy Jána a Martiny vyplýva, že podobným spôsobom pre svoj vlastný prospech “ usvedčoval“ Zsuzsovú, aj v prípade vraždy primátora Hurbanova a vo veci prípravy vraždy prokurátorov. Voči Andruskóovi bude potrebné začať trestné stíhanie za krivé svedectvo, obvinenie a marenie spravodlivosti.

Najpodstatnejším odkazom tohto rozsudku je nielen vyhodnotenie vierohodnosti Zoltána Andruskóa, ale aj postupu, ktorý NAKA a prokuratúra zvolili pri riešení spomenutých prípadov. Andruskóove svedectvo, v ktorom označoval na základe jednostranných a vyfabulovaných tvrdení Alenu Zsuzsovú ako sprostredkovateľku, je totiž na hony vzdialené nielen od výpovede zvyšných svedkov, ale aj reality.

Kedy budeme poznať mená skutočných objednávateľov vraždy?

Z rozsudku vieme odvodiť, že práca, argumenty a postup prokuratúry a polície, ktoré ignorovali dôkazy, prípadne taktické varianty iných vyšetrovacích verzií boli spolitizovaným postupom. Keď Alena Zsuzsová povedala matke Martiny Kušnírovej, že treba hľadať skutočných objednávateľov vraždy, Kušnírová v silnom citovom rozpoložení to vysvetlila ako cynizmus. Máme tu však holé fakty, ktoré sa vyskytli už aj počas hlavných pojednávaní a ktoré približujú práve tie vyšetrovacie verzie, ktoré možno vedú k skutočným objednávateľom.

„Mafián“, Vrah“,“Volavka“ a iné mediálne delikty
Mainstreamové a bulvárne média patriace oligarchom sa predbiehali v tom ako vybičovať vášne a budiť nenávisť voči Kočnerovi a Zsuzsovej. Bez trochu slušnosti, etického prístupu a poctivej investigatívnej žurnalistiky predviedli totálne dno a mediálnu žumpu Slovenska.

Aj mnohí politici, ktorí osedlali tému vraždy pred voľbami, zviezli sa na boji s Kočnerom a mafiou sú dnes vo vláde a v parlamente plne zodpovední za použitie výrazov, ktorými dehonestovali podozrivých a hrubo ignorovali prezumpciu neviny. Nastáva čas inventúry, kedy všetky vyjadrenia, mediálne výstupy, difamujúce a nepravdivé tvrdenia stanú sa predmetom sporov na ochranu osobnosti. Média budú musieť začať šetriť a najmä sa poučiť a rozmýšľať nad tým, či budú v tomto štýle šikanovania nepohodlných pokračovať.

V mnohých prípadoch dôjde k podaniu trestných oznámení za konkrétne výroky a je viac než pravdepodobné, že bude sa skúmať únik informácii zo spisu. V akej rovine bude vnímané postavenie JUDr. Daniela Lipšica, ktorý hladko prekrúcal význam a obsah pojednávaní do svojich reportáží, zostane mementom v stavovskej – advokátskej rovine.

Kedy sa dozvieme komu Ján Kuciak prekážal ?
Za daných okolností, keď z obsahu spisu vieme kto bol posledným návštevníkom pred Marčekom u Jána a vieme aj to, kto sa bezprostredne pred jeho smrťou mu vyhrážal, bude treba sa vrátiť k úplne prvotným dôkazom a indíciám. Bude však potrebné postaviť celkom iný vyšetrovací tím a hlavne celkom iný prokurátorský dozor.

A tomu tímu, ktorý urobil politicky motivovaný obchod s Andruskóm na likvidáciu Kočnera sa bude treba začať venovať zo strany orgánov činných v trestnom konaní.

…a venovať mediálne…

Teatrálne vyjadrenia šokovaných celebrít
Tie isté celebrity – prezidentkou počnúc a politikmi končiac – bez znalosti odôvodnenia oslobodzujúceho rozsudku si naďalej vylepšujú svoju imidž prilievaním oleja do ohňa. Ako inak vysvetliť ich prejavy šoku z výsledku a túžbu potom, aby Kočner a Zsuzsová boli predsa len odsúdení? Je to falošnosť a hyenizmus voči rodičom obetí, ktorým sa dá v skutočnosti pomôcť iba profesionálnym a nepolitickým vyšetrovaním a zdržaním sa takýchto teatrálnych prejavov.

Komentár novinárky Janky Teleki

Zdroj: Eurorešpekt

Celý článok tu 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

What do you think?

234 Points
Upvote Downvote
Z Hegera sa smeje sa celé Slovensko! Novinár Ekkert sa stal HITOM internetu: V parlamente dostal KO! Vysmial Hegera, Sulíka a ich cirkus 

Z Hegera sa smeje sa celé Slovensko! Novinár Ekkert sa stal HITOM internetu: V parlamente dostal KO! Vysmial Hegera, Sulíka a ich cirkus 

PREVALILO SA TO! Lipšic sa prepočítal! Prelomová výpoveď odhalená! ZA TOTO SKONČÍ V BASE!

PREVALILO SA TO! Lipšic sa prepočítal! Prelomová výpoveď odhalená! ZA TOTO SKONČÍ V BASE!