in

Posledný klinec do rakvy? Chmelár usvedčil Čaputovú z klamstva: Ste ÚBOHÁ! Správate sa ako Alenka v ríši divov

Posledný klinec do rakvy? Chmelár usvedčil Čaputovú z klamstva: Ste ÚBOHÁ! Správate sa ako Alenka v ríši divov
Zdroj: TASR, ZVTV

Posledný klinec do rakvy? Chmelár zasadil Čaputovej tvrdú RANU: Ste ÚBOHÁ! Správate sa ako Alenka v ríši divov

Posledný klinec do rakvy? Chmelár usvedčil Čaputovú z klamstva: Ste ÚBOHÁ! Správate sa ako Alenka v ríši divov
Zdroj: TASR, ZVTV

PREZIDENTKA PROBLÉMY NERIEŠI, ALE STRKÁ PRED NIMI HLAVU DO PIESKU

 

Začal to tradične hlúpy status Igora Matoviča, ktorý vytkol prezidentke, že vymenovala za rektora Vysokej školy Danubius v Sládkovičove bývalého ministra školstva Petra Plavčana „zo známej kauzy tunelovania 600 miliónov eur z vedy a výskumu“. Pridal sa k nemu Róbert Mistrík, ktorý Zuzanu Čaputovú kritizuje odvtedy, čo jej začali prudko padať preferencie a on sa začal liberálnemu táboru pripomínať, že ešte je tu on, ktorý by to za ňu rád vzal… Prezidentka na to zareagovala svojím typickým alibistickým spôsobom, že nemala inú možnosť ako Petra Plavčana vymenovať, lebo spĺňal všetky zákonné kritériá…

No. Musím začať pripomenutím, že pred podobnými problémami som opakovane varoval v prezidentskej kampani. Upozorňoval som na to, že rozsah právomocí prezidenta republiky nezodpovedá jeho najvyššej legitimite priamo volenej hlavy štátu a že by sa mal upraviť. Navrhol som preto ako jediný kandidát konkrétny súbor právomocí, ktoré by bolo vhodné posilniť (bez toho, aby sa menil charakter parlamentnej republiky), ale aj tých, ktoré by bolo žiadúce zrušiť. Na prvom mieste som navrhol zrušiť právomoc prezidenta republiky vymenúvať rektorov vysokých škôl a vysokoškolských profesorov ako monarchistický historický relikt. Tento zvyk pochádza z čias absolutistickej monarchie, zaviedla ho cisárovná Mária Terézia a nelogicky až nepochopiteľne pretrval až do dnešných čias. Pritom už v minulosti narobil veľké množstvo komplikácií. Keď cisár František Jozef I. odmietol podať ruku vtedajšiemu „nepriateľovi štátu“ T. G. Masarykovi pri jeho vymenovaní za univerzitného profesora, vznikol právny spor, či bol tento akt platný. Podobné incidenty sa opakovali až do dnešných dní. Pritom nie je nijaký dôvod na to, aby v parlamentnej demokracii vstupoval prezident republiky do rýdzo odborného procesu. Ešte výraznejšie ako pri rektoroch, ktorých volia akademické senáty a správne rady, je to pri univerzitných profesoroch, ktorí musia splniť celý rad prísnych odborných kritérií na viacstupňovej úrovni a konečné slovo hlavy štátu spochybňuje tento rýdzo vedecký proces.

Ani Zuzana Čaputová, ani Róbert Mistrík, ani žiadny iný kandidát okrem mňa však počas prezidentskej kampane toto ústavné právo hlavy štátu nespochybňovali a nežiadali zmenu. Viete, je naozaj úbohé, ak je hlava štátu vo svojej funkcii taká pasívna ako Zuzana Čaputová a alibisticky sa vyhovára na nedostatok právomocí vždy, keď jej to vyhovuje. Nemôžete predsa počas kampane hovoriť, že prezident má dostatok právomocí, a potom sa vo výkone funkcie nielen sťažovať na ich nedostatok, ale nevedieť efektívne využívať ani tie jestvujúce a svoju neschopnosť zakrývať marketingovými akciami, ktoré nemajú s politickým výkonom nič spoločné. A rovnako je nemiestne vyhovárať sa, že nemôžete to či ono a nevyjadriť ani len osobný názor na vec – keď vám to nevyhovuje. Je to naozaj nedôstojné. Riešením však nie je ani Mistríkov prístup, ktorý nám demonštruje, že tento človek buď neovláda ústavu alebo by ju na poste prezidenta porušoval a zasahoval by tak do akademických slobôd, ktoré sú výdobytkom novembra 1989.

Zuzana Čaputová má samozrejme pravdu v tom, že súčasné znenie ústavy jej nedáva inú možnosť ako riadne zvoleného rektora do funkcie formálne vymenovať. Toto jej vyčítať rozhodne nemožno – skôr jej treba vytknúť, že do funkcie ministra financií vymenovala Igora Matoviča, ktorého na rozdiel od rektora Plavčana podľa ústavy vymenovať naozaj nemusela. Ale keďže jej ústavnou povinnosťou je zabezpečovať svojím rozhodovaním riadny chod štátu, očakáva sa od nej, že to bude samostatne mysliaca osobnosť, ktorá bude minimálne predkladať návrh na zlepšenie súčasného stavu a vyriešenie sporných otázok. To isté platí aj o referende. Všimol si vôbec niekto z vás (keď si už neplnia svoju úlohu médiá), že tohto roku prezidentka nepredniesla správu o stave republiky? Pritom podľa čl. 102 ods. 1 písm. p má právo nielen podávať parlamentu pravidelne takéto správy, ale môže v Národnej rade SR kedykoľvek vystúpiť s prejavom o závažných politických otázkach. Kde inde ako na pôde zákonodarného zboru má riešiť návrhy na zmenu Ústavy SR? Prečo namiesto fňukania nevyužije svoj úrad, svoj vplyv a svoju právomoc a nepredstúpi pred poslancov, aby ich požiadala, aby zmenili základný zákon štátu v zmysle toho, ako sa vyjadril Ústavný súd SR a umožnili tak referendom skrátiť volebné obdobie? Prečo v takom istom zmysle nevyzve parlament, aby zrušil právomoc hlavy štátu vymenúvať a odvolávať rektorov vysokých škôl? Prečo v NR SR neprednesie návrh na posilnenie právomocí hlavy štátu, napríklad v podobe zvýšenia kvóra potrebného na prelomenie prezidentského veta na dvojtretinové?

Toto všetko sa dá riešiť, toto všetko má kompetentná hlava štátu robiť a podľa tohto sa má hodnotiť jej politický výkon. Vyzdvihovať jej ľudskosť a milé správanie je podobne od veci ako hodnotiť jej šaty. Mimochodom, porovnajte to rozdielne vnímanie reality, keď starý skúsený veterán českej politiky, exprezident Václav Klaus je zúfalý z aktuálnej ponuky a nevedel by si medzi kandidátmi na prezidenta ČR vybrať – kým Zuzana Čaputová sa v rozhovore pre seznamzpravy.cz nadchýna, že „Česko má veľa kvalitných kandidátov“. Tie predstavy sú tak diametrálne odlišné ako stupeň štátnického myslenia u oboch osobností. Čoraz viac rozumiem tomu výroku Václava Klausa na adresu súčasnej slovenskej prezidentky, na stav, ktorý skepticky a stručne pomenoval „čaputovská beznádej“. Takto, ako Alenka v ríši divov, sa štát naozaj nemá riadiť.

Komentár zahraničného experta a politológa Eduarda Chmelára. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Written by Robert

Iliev napadol Slovákov: Nikomu sa nežilo lepšie za komunistov a BODKA! Už ste zabudli na zločiny?

Iliev napadol Slovákov: Nikomu sa nežilo lepšie za komunistov a BODKA! Už ste zabudli na zločiny?

Vypovedal poslušnosť prezidentke! Okresný sudca vyzval Čaputovú: Prestaňte šíriť nenávisť a vojnovú propagandu

Vypovedal poslušnosť prezidentke! Okresný sudca vyzval Čaputovú: Prestaňte šíriť nenávisť a vojnovú propagandu