in

NOVÁ VLÁDA je na spadnutie! SITUÁCIA sa rapídne zmenila! Pellegrini urobil nečakané rozhodnutie

NOVÁ VLÁDA je na spadnutie! SITUÁCIA sa rapídne zmenila! Pellegrini urobil nečakané rozhodnutie

NOVÁ VLÁDA je na spadnutie! SITUÁCIA sa rapídne zmenila! Pellegrini urobil nečakané rozhodnutie

NOVÁ VLÁDA je na spadnutie! SITUÁCIA sa rapídne zmenila! Pellegrini urobil nečakané rozhodnutie

 

Zdá sa, že predikcia Eduarda Chmelára sa konať nebude a Peter Pellegrini sa podľa informácií mal dohodnúť.

Podľa informácií portálu Aktuality.sk je povolebný scenár už takmer jasný. Koalíciu by mali vytvoriť strany prezidentkou poverený Smer, Hlas a SNS. Portál sa odvoláva na dobre informované zdroje.

Z hry tak vypadáva druhý možný scenár, v ktorom by koalíciu tvorili strany PS, Hlas, SASKA a KDH. Práve posledná spomenutá strana mala tento scenár zavrhnúť, keďže vládu s hnutím PS odmieta. Koalícia by bez kresťanských demokratov nemala dosť kresiel.

Podľa informácií webu má byť už uzavretá aj debata o poste premiéra. Doposiaľ sa objavovali informácie o tom, že o premiérske kreslo sa uchádza aj predseda Hlasu Peter Pellegrini, no zdá sa, že aktuálne od požiadavky ustúpil. Novým premiérom by sa tak mal opäť stať Robert Fico.

Smeru sa údajne podarilo získať aj podporu niektorých poslancov Hlasu, ktorým sa nepozdávalo spájanie so Smerom a tiež s SNS. Líder SNS Andrej Danko totiž pred voľbami nominoval na svoju kandidátku viacero kontroverzných osobností, ktoré sú známe svojimi prokremeľskými a antiamerickými názormi. V koalícii tak budú sedieť napríklad s bývalým veľvyslancom v USA Petrom Kmecom.

S podobnými tvrdeniami včera prišla aj agentúra SITA. Vládnu koalíciu zrejme vytvoria strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS, informovala. Odvolala sa pritom na viaceré od seba nezávislé nemenované zdroje agentúry.

PS sa stále snaží

Podľa najaktuálnejších vyjadrení progresívcov Michal Šimečka bude pokračovať v sondovaní možností zostaviť koalíciu bez lídra Smeru-SD Roberta Fica, aj keď je menej pravdepodobná. Do rokovaní chce ísť bez „červených čiar“ a so snahou sa dohodnúť. Stanovisko TASR poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

„Dokončil som prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán možnej koalície. Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať,“ skonštatoval Šimečka. Avizoval, že po ďalších kolách rozhovorov bude súhrnne informovať.

Poverenie zostaviť vládu si od prezidentky Zuzany Čaputovej odniesol Fico ako víťaz volieb. Po jeho prevzatí avizoval, že pre zostavenie vlády urobí všetko.

KDH koalícia nevyhovuje

Ako je už vyššie spomínané, alternatívnej koalícii chýba strana KDH, ktorá podľa slov jej predsedu Milana Majerského „mieri do opozície“. Predsedníctvo hnutia si podľa neho stojí za tým nejsť do vlády so Smerom-SD. V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom-SD, SaS a Progresívnym Slovenskom (PS) by podľa neho boli v niektorých otázkach priepastné rozdiely medzi stranami, no sú ochotní debatovať, aby došlo k „veľkej miere kompromisu“.

Majerský sa stretol aj s predsedom PS Michalom Šimečkom. Pri štvorkoalícii je podľa neho veľa otázok, ktoré tak skoro zodpovedané nebudú. Nemyslí si, že by to bola jednoduchá dohoda.

„Byť v liberálno-progresívnej vláde nie je pre nás jednoduché, aby sme zahodili polovičku svojho programu, na ktorom sme získali svojho voliča. Ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných politických subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby. A to je jedno, či sa bavíme s jednou alebo druhou stranou,“ povedal.

Štvorkoalícia môže podľa neho stroskotať, ak liberáli neustúpia z požiadaviek konzervatívcov.

Zdroj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

What do you think?

235 Points
Upvote Downvote
Zlomí mu krk! Naďove zločiny budú potrestané! Kaliňák bez servítky: Skončíš v ŽUMPE! Budeš niesť trestnoprávnu zodpovednosť...

Zlomí mu krk! Naďove zločiny budú potrestané! Kaliňák bez servítky: Skončíš v ŽUMPE! Budeš niesť trestnoprávnu zodpovednosť…

Zahraničné médiá poslal do čerta! Kaliňák spustil hromy blesky: Sme proslovenskí! Ukrajina s nami nemá nič spoločné

Zahraničné médiá poslal do čerta! Kaliňák spustil hromy blesky: Sme proslovenskí! Ukrajina s nami nemá nič spoločné