in

NÁVRAT k ľudskosti! Prezidentka Čaputová našla pravú hodnotu života! Teraz vyzvala Slovensko…

NÁVRAT k ľudskosti! Prezidentka Čaputová našla pravú hodnotu života! Teraz vyzvala Slovensko...

NÁVRAT k ľudskosti! Prezidentka Čaputová našla pravú hodnotu života! Teraz vyzvala Slovensko…

NÁVRAT k ľudskosti! Prezidentka Čaputová našla pravú hodnotu života! Teraz vyzvala Slovensko...
Zdroj: Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

 

 

Prezidentka Zuzana Čaputová ešte pred mesiacom vyzvala Slovensko k návratu k ľudskosti. Hneď na druhý deň prišiel moment, ktorý svet nečakal. Vojna zmenila svet a myslenie ľudí. Prezidentka Čaputová sa však nevzdáva a pokračuje v tom, čo začala.

Návrat k ľudskosti.

S obyvateľmi zo žilinského regiónu som v Novej synagóge Žilina pokračovala v diskusiách s názvom „Návrat k ľudskosti“. Zhodujú sa v tom, že štát musí pomôcť ľuďom v zhoršenej životnej situácii, a tiež, že má využívať všetky prostriedky na obranu demokracie. Ale zhodli sme sa aj na tom, že veľmi dôležitý ku kvalite života v spoločnosti je náš osobný vklad, naše vzťahy, najmä na úrovni komunít. Ako povedali viacerí z diskutujúcich: „Máme veľké obavy z nenávisti, ktorá sa medzi ľuďmi šíri. Mali by sme si častejšie uvedomovať, čo má v našich životoch skutočnú hodnotu. Ľudskosť máme v sebe, musíme ju pestovať, navzájom sa k nej motivovať a vytvárať jej nové príležitosti. Ešte stále nie sme tak ďaleko, aby sme si jeden druhého prestali všímať.“ Presne takouto príležitosťou, motivovať sa k ľudskosti, bolo aj stretnutie a diskusia v Novej synagóge.

Spomínanú výzvu „Návrat k ľudskosti“ sme pred vyše mesiacom predstavili v Bratislave spolu s ďalšími osobnosťami nášho verejného života v predvečer ruskej invázie na Ukrajinu. Na druhý deň sme sa zobudili do novej reality a všetky výzvy sa stali ešte naliehavejšími. Skvelým príkladom ľudskosti je aj Camp Žilina, ktorý som tiež včera navštívila. Nadácia Milana Dubeca a jeho spoločnosť sa rozhodli využiť voľné kancelárske priestory a vytvoriť v nich pre ľudí, ktorí odišli z Ukrajiny pred vojnou, možnosť ubytovania. Aj vďaka nasadeniu stoviek dobrovoľníkov, ktorí sa do pomoci zapojili, je dnes Camp Žilina centrom poskytujúcim nielen ubytovanie a nevyhnutnú zdravotnú pomoc, ale je aj výdajným miestom humanitárnej pomoci, organizuje kurzy slovenčiny, pomáha Ukrajincom s hľadaním práce aj dlhodobým ubytovaním.

Každú krízu prekonáme lepšie, ak budeme súdržní. Predpokladom súdržnosti je ľudskosť, a tú som našla aj v Žiline.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Written by Robert

Rázny koniec Smerákov? Minister Naď zničil plány Fica: "Fico utrpí ZÁSADNÚ PORÁŽKU v najbližších voľbách, ak ho sami voliči pošlú na smetisko dejín...

Rázny koniec Smerákov? Minister Naď zničil plány Fica: „Fico utrpí ZÁSADNÚ PORÁŽKU v najbližších voľbách, ak ho sami voliči pošlú na smetisko dejín…

Pôjde do basy? Herec Kňažko stratil so smerákom Blahom trpezlivosť! Mala by konať generálna prokuratúra...

Pôjde do basy? Herec Kňažko stratil so smerákom Blahom trpezlivosť! Mala by konať generálna prokuratúra…