in

Krutá pravda o Slovensku! Odvážny starček bez servítky! Budeme sa za seba hanbiť, na čo sme pozerali a koho sme považovali za celebrity

Krutá pravda o Slovensku! Odvážny starček bez servítky! Budeme sa za seba hanbiť, na čo sme pozerali a koho sme považovali za celebrity
Zdroj: TASR, Youtube

Pravda o Slovensku! Budeme sa za seba hanbiť, na čo sme pozerali a koho sme považovali za celebrity

Sleduj skupinu SMER-SD Robert Fico tu 

 

Srdcom pre SMER, smerom k lepšej budúcnosti 

Krutá pravda o Slovensku! Odvážny starček bez servítky! Budeme sa za seba hanbiť, na čo sme pozerali a koho sme považovali za celebrity
Zdroj: TASR, Youtube

Slovenský pedagóg, etnológ, folklórista, zberateľ, archivár, spisovateľ ale aj botanik. Slovák srdcom a dušou. Muž, ktorý sa nebál nikdy povedať svoj názor a zdá sa, že jeho slová ostanú navždy v pamäti. Ján Lazorík si servítku pred ústa nedal a pripomenul Slovákom aká je zásadná chyba.

Vypočujte si odkaz muža, ktorý poukázal na súčasnú dobu, ktorá je podľa jeho slov chorá a za všetko si prakticky môžeme sami.

Budeme sa za seba hanbiť, na čo sme pozerali a koho sme považovali za celebrity“ vyjadril sa Ján Lazorík.

Prínosy Jána Lazoríka sú priam neuveriteľné a za svoj život toho dokázal neuveriteľné veľa.

Zberateľstvo

Ján Lazorík bol od svojho detstva vášnivým zberateľom hmotnej i nehmotnej ľudovej kultúry. Zameriaval sa v prvom rade na oblasť Krivany, neskôr pokrýval aj región Spiš. Nadobudnuté veci ľudovej kultúry uchovával najprv u seba v rodinnom dome, neskôr z priestorových dôvodov aj na obecnom úrade. V Krivanoch zriadil Centrum ľudovej kultúry a remesiel, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku. Počas života zapisoval a nahrával na magnetofónové pásky množstvo regionálnych ľudových piesní, hádaniek, príhod, legiend a rozprávok. Mnohé z nich šíril vo svojich knihách.

Folklór

V roku 1968 založil Ján Lazorík jednu z prvých folklórnych skupín na Slovensku, s ktorou nacvičil množstvo folklórnych scénok a pásiem. V Krivanoch sa Lazoríkovi podarilo vybudovať amfiteáter.

Televízia a film

Vtedajšia STV na jeho námet nakrútila v roku 1996 ľudové divadlo Popaterce. Svoje myšlienky šíril ako účastník aj vo filmoch Iné svety od režiséra Marka Škopa (2006) a Cooltúra od režiséra Miroslava Rema (2016).

Ovocinárstvo

Ján Lazorík bol obdivovateľom šľachtiteľa Ivana Mičurína, preto v Krivanoch zriadil v roku 1953 Okresnú pioniersku mičurinskú stanicu. Počas života sa snažil vypestovať mrazuvzdorné ovocie. Zásluhou Lazoríka bolo v regióne vysadených viac ako 3000 ovocných stromov na prázdnych obecných a súkromných pozemkoch.

Zdroj: Ján Lazorik/Wiki 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

What do you think?

235 Points
Upvote Downvote
VIDEO: Bude ich žalobca! Tibor Gašpar spustil hromy blesky: Teraz sa všetci dozviete o zločine Matoviča a Mikulca...

VIDEO: Bude ich žalobca! Tibor Gašpar spustil hromy blesky: Teraz sa všetci dozviete o zločine Matoviča a Mikulca…

Nicholsonová položila otázku aký prínos pre Slovensko predstavuje Rusko! Nečakala, že jej odpovie...

Nicholsonová položila otázku aký prínos pre Slovensko predstavuje Rusko! Nečakala, že jej odpovie…