in

JADROVÁ VOJNA za dverami? „Je najvyšší čas, aby sa do tejto vojny zapojila celá západná civilizácia a okamžite ju ukončila…“

JADROVÁ VOJNA za dverami? „Je najvyšší čas, aby sa do tejto vojny zapojila celá západná civilizácia a okamžite ju ukončila…“

JADROVÁ VOJNA za dverami? "Je najvyšší čas, aby sa do tejto vojny zapojila celá západná civilizácia a okamžite ju ukončila..."
Zdroj: Foto N –  Vladimír Šimíček, SITA/AP, Evgeny Biyatov

Predstavitelia nacistického Ruska dnes už otvorene hovoria o začiatku tretej svetovej vojny. To je mimoriadne nebezpečný signál, pretože to znamená, že sa na ňu cítia pripravení. A hoci sa Európanovi môžu zdať šialení, nie sú slaboduchí. Vlastne nie sú ani šialení, sú len iracionálni. Lenže človek nie je racionálna bytosť, a hoci je racionálne myslenie jedným zo základov našej civilizácie, v dejinách ľudstva predstavuje skôr odchýlku od normy. Konanie ruských nacistov má, v rámci ich vlastnej civilizácie, železnú logiku: Svet bude ruský, alebo nebude! Ich predstava navyše nie je ani zďaleka taká beznádejná, ako sa to vidí nám.

Ani totálna jadrová vojna by zrejme nevyhubila celé ľudstvo, pravdepodobne by iba dôkladne zresetovala svet, ako ho dnes poznáme. Civilizácia, ktorá by bola pripravená prevziať iniciatívu po jadrovej apokalypse, by ho mohla ovládnuť celý. Čím menej je dnes vyspelá, čím menej sú jej ľudia zvyknutí na výdobytky 21. storočia, tým menej by ju následky postihli a tým väčšie by mala šance na úspech.

Rusko sa použitím jadrových zbraní otvorene vyhráža. A logika veci je, žiaľ, neúprosne jasná, hoci určite nie je dobré premýšľať nad ňou tesne pred spaním.

Je možné, že nacisti z Kremľa iba strašia. V tom prípade prosto nehrozí, že jadrovú zbraň použijú, kým nepriateľský vojak neprekročí hranice Ruska, čo teda vôbec nie je na stole. Pre inváziu do Ruska neexistuje jediný racionálny dôvod. Rusko treba hrubou vojenskou silou vykopať späť na jeho vlastné územie a tam ho dôkladne izolovať. Nikto však neupiera Rusom právo žiť podľa vlastných predstáv, kým tak činia doma.

Druhá možnosť je, že ruskí nacisti sú rozhodnutí použiť jadrovú zbraň. Otvorené odkazy o tretej svetovej vojne nasvedčujú tomu, že áno. V tom prípade nie je otázkou, či ju použijú, ale že kedy. Konvenčnými metódami nie sú schopní dobyť ani Ukrajinu. Ešte to asi skúsia koncentrovaným útokom na jej východnú hranicu, no keď ani tak neuspejú, budú pokračovať inými prostriedkami. Respektíve jediným iným prostriedkom, ktorý im zostáva.

V takom prípade pravdepodobne odpália taktickú jadrovú hlavicu na nejaký vojenský cieľ, čo je však úplne jedno. V okamihu, keď ukážu, že sú ochotní viesť nukleárnu vojnu, buď odpovieme nukleárne, alebo sa vzdáme a počkáme si, kým nás naložia do vagónov a odvezú do gulagov.

Ak sú ruskí nacisti pripravení začať globálnu jadrovú vojnu, nemáme sa jej ako vyhnúť, len zbabelo odďaľujeme nevyhnutné. Dovoľujeme tým nepriateľovi, aby určoval podmienky boja. Je najvyšší čas, aby sa do tejto vojny naozaj zapojila celá západná civilizácia a okamžite ju ukončila. Inak Rusko ukončí západnú civilizáciu.

Komentár novinára a spisovateľa Arpada Soltesza. Celý komentár tu Arpád Soltesz/Novini JOJ 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Slováci POZOR: TOTO vás nepoteší! Ceny elektriny a plynu pre domácnosti môžu budúci rok vzrásť až o 100%...

Slováci POZOR: TOTO vás nepoteší! Ceny elektriny a plynu pre domácnosti môžu budúci rok vzrásť až o 100%…

DEMOLÁCIA SLAVÍNA! Miesto zastaralého pamätníka sa postaví komplex Wellness a aqupark...

DEMOLÁCIA SLAVÍNA! Miesto zastaralého pamätníka sa postaví komplex Wellness a aqupark…