in

Do Austrálie neutečie! Ranč vymení za basu! Po zločine nasleduje trest! Sulik si vypočul tvrdý verdikt

Do Austrálie neutečie! Ranč vymení za basu! Po zločine nasleduje trest! Sulik si vypočul tvrdý verdikt

Do Austrálie neutečie! Ranč vymení za basu! Po zločine nasleduje trest! Sulik si vypočul tvrdý verdikt

Sleduj skupinu Žiadame nanovo vyšetriť smrť Generála Lučanského 

Sleduj skupinu SMER-SD Robert Fico tu 

Smer vitaz volieb 

Do Austrálie neutečie! Ranč vymení za basu! Po zločine nasleduje trest! Sulik si vypočul tvrdý verdikt
TASR

Podpredseda strany Smer-SSD, poslanec NR SR a šéf zboru poradcov premiéra Roberta Fica na Úrade vlády Erik Kaliňák v rámci rozpravy v parlamente označil podujatie organizované Ministerstvom hospodárstva SR pod vedením Richarda Sulíka (SaS) za exemplárny prípad toho, prečo máme totálne rozbité verejné financie. Zároveň prečítal vyjadrenie samotných predstaviteľov svetovej výstavy Expo v Dubaji k tejto téme.

 

Poslanci dnes rokovali o správe Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o svetovej výstave EXPO Dubaj 2020. V utorok ráno totiž plénum 76 hlasmi schválilo program mimoriadnej schôdze. Tú zvolala koalícia potom, ako minulý týždeň kontrolóri zverejnili svoje zistenia.

V nich okrem iného konštatujú, že Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením Richarda Sulíka (Sloboda a Solidarita) pri príprave a organizácii výstavy viackrát závažne zlyhalo a niekoľko stotisíc eur zo štátneho rozpočtu bolo použitých nehospodárne.

Koaliční poslanci navrhujú prijať uznesenie, v rámci ktorého s plnou vážnosťou berú na vedomie správu NKÚ a taktiež „dôrazne žiadajú“ exministra Sulíka, aby rezortu hospodárstva zaplatil takmer 800-tisíc eur

Viac ako 634-tisíc eur z tejto sumy identifikovali kontrolóri ako nehospodárne nakladanie verejných zdrojov, zvyšných vyše 164-tisíc eur ako umožnenie bezdôvodného obohatenia.

Poslanci chcú taktiež v uznesení kategoricky odmietnuť mimosúdne vyrovnanie sporu medzi ministerstvom a fyzickými osobami, ktorým umožnilo bezdôvodné obohatenia.

Na svetovej výstave EXPO Dubaj 2020 sa išiel taký „freestyle“, že dnes už ani Boh nevie zistiť, čo bolo efektívne minuté. Takto zhodnotil v rámci rozpravy v parlamente podujatie organizované Ministerstvom hospodárstva SR pod vedením Richarda Sulíka poslanec Erik Kaliňák (Smer-SD).

Do Austrálie neutečie! Ranč vymení za basu! Po zločine nasleduje trest! Sulik si vypočul tvrdý verdikt
Sulikov ranč

„Aby som zadosťučinil svojmu pietnemu odevu začnem túto mimoriadnu schôdzu slovami, dnes sme sa tu zišli aby sme dali posledné zbohom politickej kariére Richarda Sulíka, ktorý sa síce chystal za pár mesiacov zutekať do Bruselu, ale po tejto správe NKÚ o jeho nakladaní s verejnými financiami na Expo v Dubaji si bude musieť zmeniť letenku tak akurát do Austrálie,“ začal svoj prejav Kaliňák.

Podľa Kaliňáka samotný exminister priznal zlyhania, zároveň však tvrdí, že za ne nemôže. „Pán Excel, predseda strany odborníkov, nezabezpečil dostatočne funkčný systém kontroly. Preložené do bežnej reči, keď sa Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR rozhodol skontrolovať výstavu, zistil, že nie je čo kontrolovať,“ skonštatoval koaličný poslanec.

Výstava podľa neho nemala cieľ, zmluvy boli všeobecné, neexistoval systém výberu osôb, ktoré sa jej mali zúčastniť.

„Pán Sulík, rozumiete vôbec, čo ste spôsobili?“ pýtal sa Kaliňák. Ako doplnil, exminister hospodárstva a šéf liberálov tvrdí, že štát je zlý hospodár.

„Hoci s ním nesúhlasím, v prípade EXPO Dubaj mu musím dať za pravdu. Štát v rukách Richarda Sulíka je naozaj zlý hospodár,“ uzavrel poslanec strany Smer-SD.

Podľa neho dáva schôdza k výsledkom kontroly NKÚ zbohom politickej kariére predsedu strany Sloboda a Solidarita.

Samotný exminister v rámci rozpravy opäť zdôraznil, že výstava mala veľký úspech a bola realizovaná pod veľkou časovou tiesňou. Pripomenul, že keď nastúpil na rezort hospodárstva, v súvislosti s výstavou nebolo pripravené okrem architektonickej štúdie za 115-tisíc eur, nič.

„EXPO Dubaj malo začať o šesť mesiacov a my sme tam stáli s holými rukami,“ skonštatoval.

„Richard Sulík postavil celú svoju politickú kariéru na tvrdení, že štát je zlý hospodár a hoci s ním ako sociálny demokrat ideologicky nesúhlasím, v prípade tohto Expa v Dubaji a jeho ministrovania mu musím dať za pravdu. Štát v rukách Richarda Sulíka je naozaj zlý hospodár,“ vyhlásil Kaliňák.

Pri svojej kritike sa odvolal na správu NKÚ, podľa ktorej ministerstvo hospodárstva pod Sulíkovým vedením nezabezpečilo v súvislosti s výstavou dostatočne funkčný a účinný systém základného finančného riadenia, čím porušilo zákon o finančnej kontrole a audite.

„Preložené do slovenčiny, keď sa NKÚ rozhodol skontrolovať, či Richard Sulík minul takmer osem miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov hospodárne zistil, že nie je veľmi čo kontrolovať. Naša výstava nemala žiaden cieľ a merateľné ukazovatele. Zmluvy, ak vôbec boli podpísané, boli extrémne všeobecné, bez vecného popisu plnenia, termínu dodania či vymedzenia výsledkov,“ opísal Kaliňák.

Neexistoval podľa neho ani systém výberu fyzických osôb, ktoré sa zúčastnili výstavy. Za účelom výberu podnikateľských subjektov zriadil minister odbornú komisiu, ktorú však ani raz nevyužil.

Ministerstvo hospodárstva tiež neurčilo zamestnancov zodpovedných za vykonávanie základnej finančnej kontroly počas výstavy.

Z tohto dôvodu sa finančná kontrola v mieste konania výstavy nevykonávala vôbec, prípadne bola vykonávaná zamestnancami, ktorí sa nenachádzali na mieste.

„Líder strany, ktorá tu viac ako 10 rokov dookola mudruje o transparentnom a efektívnom narábaní s verejnými financiami, sizobral z rozpočtu osem miliónov eur a išiel taký voľný štýl, že dnes už ani boh nevie spätne zistiť, čo bolo, resp. nebolo hospodárne minuté,“ zhodnotil Kaliňák.

Ako zdôraznil, ide o exemplárny prípad toho, prečo máme totálne rozbité verejné financie. „Boh ochraňuj Slovensko pred takýmito babrákmi,“ odkázal šéfovi liberálov.

Kaliňák na záver predniesol vyjadrenie priamo organizátorov Expa, ktorí poskytli diametrálne odlišný príbeh toho, ktorý prezentoval Richard Sulík pri svojej obhajobe na tlačovej konferencii.

„A preto vám to, naozaj že vo veľkej rýchlosti preložené do slovenčiny, skúsim prečítať. Toto sú, toto je oficiálne vyjadrenie priamo organizátorov Expa z Dubaju.

Slovensko dostalo ponuku na výstavbu pavilónu už v roku 2018. Tieto ponuky sa rozdávali podľa informácií, ktoré získali z OSN, aby ste rozumeli, kde krajiny, ktoré považovali za vyspelé dostali možnosť si postaviť svoj vlastný pavilón. A krajiny, poviem to tak, že tretieho sveta, dostali možnosť si pavilón iba prenajať, ktorý pre nich postavil alebo sú si vedomí toho, že to nedokážu tieto krajiny. Richard Sulík svojim rozhodnutím degradoval Slovensko, teda z rozvinutej krajiny na krajinu tretieho sveta. Zodpovednosť za výberové konanie, kontakt a dohľad nad výstavbou je vždy na krajine. Viac ako 50 krajín postupovalo v súlade s procesom a načas postavilo značne väčšie pavilóny Nemecko, Čína, Francúzsko, Austrália, Luxembursko a tak ďalej. Slovensko si však vybralo veľmi zložitý projekt a veľmi neskoro poslalo tender na trh. Keďže do otvorenia Expo 2020 zostávalo šesť mesiacov Slovensko vedelo, že pavilón nikdy nebude schopné postaviť a vybaviť načas. Aby zachránili účasť Slovenska Expo 2020 ponúklo Slovensku prenajatý priestor pavilónu. Prenájom bol ponúknutý s 30 % zľavou, aby sa uľahčilo vybavenie. Aj pri zariaďovaní prenajatého pavilónu Slovensko meškalo s vyhlásení tendra na získanie dodávateľa a trvalo na tom, aby Expo 2020 urobilo tender za nich a Slovensko bolo len kontrolórom a tým, ktorý si to nakoniec vyberie a odsúhlasí.

Hoci vybrali dodávateľa Slovensko stále otáľalo s potvrdením a odovzdaním aby sa práce mohli začať. Po zadaní ponúklo Expo 2020 pomoc pri presadení projektantov a dodávateľov aby sa dodržal termín otvorenia výstavby Expo. Okrem toho sa oneskoril aj príchod materiálu na výstavu. Expo 2020 muselo urobiť mnoho výnimiek aby umožnilo, že sa na pavilóne mohlo pracovať v 24-hodinových pracovných zmenách. Aby sme boli konkrétni, pokiaľ ide o oneskorenia, upozorňujeme, že návrhy prenajatých priestorov pre prízemia a druhé poschodie boli prijaté v balíkoch medzi koncom apríla a koncom júla 21 a uzavreté medzi májom a júlom 21. Predložený návrh interiéru prvého poschodia reštaurácia, bol prijatý v júli 2021, avšak návrh FNB vrátane mechanického, elektronického, elektrického a vodovodného zariadenia a kuchynského vybavenia bol prijatý až v posledných desiatich dňoch pred otvorením v septembri 2021, čo spôsobilo oneskorenie prác v reštaurácii. Práce na stavbe sa začali začiatkom júla a všetky dodávky v rozsahu pre príz… pri pre prízemie a druhé poschodie sa dokončili včas. Slovensko si vyžiadalo dodatočné a opravné práce na základnej stavbe, ktoré neboli súčasťou projektu a zádrhely pokračovali počas celého októbra. Práce na prvom poschodí pokračovali v prvých dvoch týždňoch po dokončení návrhu reštaurácie zo strany Slovenska. Dúfam, že uvedené pomôže. Láskavo odkážte dotknutým, že môžu osloviť spoločnosť EXPO a požiadať o informácie a oficiálnu správu, aby nedovolili niektorým ľuďom povedať len svoju verziu udalostí, ktorá je nesprávna a úprimne povedaná rasistická. Ďakujem pekne za pozornosť a Boh ochraňuj Slovensko od takýchto babrákov.“

Ako argumentuje koalícia, zásady a pravidlá efektívneho a hospodárneho nakladania s verejnými finančným prostriedkami musia byť dodržiavané pri každom jednom kroku a pri každej jednej aktivite orgánu verejnej správy. Obzvlášť by to tak malo byť, ak ide o aktivity medzinárodného významu, v rámci ktorých má byť prezentované Slovensko.

Vykonanou kontrolou boli podľa nich identifikované viaceré zlyhania rezortu, ktoré sa týkali prípravy výstavy, prenájmu priestorov, organizačného zabezpečenia, zmluvných vzťahov s prevádzkovateľom reštauračných služieb, ubytovania, prepravy exponátov i nakladania s majetkom.

„Predmetné závažné zlyhania viedli k nehospodárnemu vynakladaniu verejných prostriedkov v celkovej výške 634-tisíc eur a k umožneniu bezdôvodného obohateniu vo výške 164-tisíc eur. Z tohto dôvodu skupina poslancov navrhuje, aby Národná rada SR na svojom mimoriadnom zasadnutí prerokovala a schválila uznesenie k správe NKÚ a prijala opatrenia vedúce k zjednaniu nápravy a k vráteniu finančných prostriedkov na účet štátnej pokladnice,“ uvádza sa v odôvodnení k uzneseniu.

NKÚ minulý týždeň informoval, že Ministerstvo hospodárstva SR podľa jeho zistení pri príprave a organizácii výstavy EXPO Dubaj 2020 viackrát závažne zlyhalo a aj preto bolo minimálne 634-tisíc eur zo štátneho rozpočtu použitých nehospodárne.

„Kontrola ukázala, že rezort nezabezpečil dostatočne funkčný systém administratívneho a finančného riadenia. V dôsledku toho sme boli nútení konštatovať, že rezortná vnútorná kontrola nebola účinná, rozhodovanie kompetentných osôb bolo netransparentné. To nakoniec vyústilo do nehospodárneho využitia financií zo štátneho rozpočtu,“ priblížila podpredsedníčka úradu Henrieta Crkoňová. Prípadom sa aktuálne zaoberá aj prokuratúra.

Ku kontrole sa následne vyjadril aj exminister Sulík na tlačovej besede. Podľa neho na výstave hospodárili hospodárne a efektívne. Podľa jeho slov štátnemu rozpočtu ušetrili jeden milión eur. Pôvodne totiž vláda schválila na výstavu 8,74 mil. eur, skutočné čerpanie ale dosiahlo 7,75 mil. eur.

Zároveň ale priznal, že nebolo všetko riadne zaúčtované a neboli dodržané všetky úradnícke postupy. Sulík zdôraznil, že v rámci prípravy EXPO Dubaj boli v extrémnej časovej tiesni a že celá výstava bola pre Slovensko veľkým úspechom.

Šéf liberálov sa tiež pýtal, prečo neboli mimoriadne schôdze aj v súvislosti s inými kontrolami NKÚ.

„Čo to teda vlastne chce byť? Päť kontrol predtým odignorovali, čo môže byť ten dôvod?“ obracal sa Sulík na koalíciu. Podľa neho potrebuje prekryť „svinstvá“, ktoré na Slovensku pácha.

„Čaká nás najvyššie zvyšovanie daní, to, čo máte v pláne, to je riadna okrádačka, toto masívne poškodí slovenskej ekonomike,“ uzavrel Sulík.

Zdroj

Na Sulika nezabudol ani byvaly agent SIS Pavol Forisch, ktory na neho podal trestne oznámenie.

Bývalý minister hospodárstva a jeho predchodca majú poriadny problém. Síce sa Sulik s politiky pomaličky sťahuje z politického priestoru zdá sa, že už onedlho bude čeliť obrovskému problému. Muž, ktorého sa chystal systém odstrániť sa vracia späť do hry.

V hre je Pavol Forisch (bývalý príslušník SIS), ktorý podáva Trestné oznámenie na Sulika. Forisch toto trestné oznámenie zaniesol priamo na Generálnu prokuratúru. Žilinka má čo robiť.

„Na GP SR trestné oznámenie na ministrov hospodárstva Richarda Sulíka a Karla Hirmana pre podozrenie zo spáchania trestného činu „Porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku“ a „Zneužívanie právomoci verejného činiteľa“ a súčasne na štatutárnych zástupcov spoločnosti Slovalco, a.s. pre podozrenie zo spáchania trestného činu „Podvodu“.

V polovine augusta 2022 rozhodlo vedenie spoločnosti Slovalco, a.s. a jej akcionári o okamžitom zastavení výroby hliníka.

Dňa 27.12.2022 – teda v čase, keď už pol roka bolo všetkým známe, že v auguste došlo k ukončení výroby v spoločnosti Slovalco, a.s. – vyplatilo MH SR spoločnosti Slovalco, a.s. dotáciu na pokrytie nákladov na zvýšenie cien elektrickej energie vo výške 500.000,– EUR na mesiace august a september 2022 a to aj napriek tomu, že spoločnosť Slovalco, a.s. v mesiacoch august a september už nevyrábalo a prebytočnú zazmluvnenú elektrickú energiu predalo so ziskom 254.080.000,– USD.

Zo situácie vyplýva, že dotácia udelená spoločnosti Slovalco, a.s. zo strany Ministerstva hospodárstva SR bola len zbytočným plytvaním verejných financií, za ktoré je zodpovedný najmä minister hospodárstva – v tomto prípade Richard Sulík a Karel Hirman – a vzniká podozrenie, že okrem zneužitiu ich právomoci s úmyslom zadovážiť spoločnosti Slovalco, a.s. neoprávnený prospech sa podozrivé osoby dopustili aj trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, keďže zodpovedné osoby z Ministerstva hospodárstva SR pridelili dotáciu na pokrytie nákladov na zvýšené ceny elektrickej energie, ktorú spoločnosť Slovalco, a.s. vôbec nepotrebovala lebo výroba už bola zastavená a prebytočná elektrická energia predaná. Súčasne sa členovia predstavenstva a vedenie spoločnosti Slovalco, a.s. dopustili trestného činu podvodu, pretože prijali dotáciu od Ministerstva hospodárstva SR aj keď mali vedomosť, že ju vôbec nepotrebujú“ vyjadril sa Forisch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Written by Robert

Prevalilo sa to! Plánoval predať Slovensko? Sulík sa nestretával len s Kočnerom: Podporovali sme ho a stretávali sa s ním...

Prevalilo sa to! Plánoval predať Slovensko? Sulík sa nestretával len s Kočnerom: Podporovali sme ho a stretávali sa s ním…

Nečakaná RANA zo záhrobia! Koliková lieta v problémoch! Generál Lučanský sa poistil! Ukryl tajnú komunikáciu, ktorá hovorí za všetko

Nečakaná RANA zo záhrobia! Koliková lieta v problémoch! Generál Lučanský sa poistil! Ukryl tajnú komunikáciu, ktorá hovorí za všetko