Chystajú povinné očkovanie? Ministerka Dolinkova oznámila dôležitú novinku: Už onedlho sa dosiahne väčšia kapacita očkovania. Povinné očkovanie alebo čo sa to vlastne deje?
Sleduj skupinu SMER-SD Robert Fico tu
Covid-19 nás podľa slov odborníkov navštívi už onedlho. Nová ministerka Dolinková tak nechce čakať a chce riešiť situáciu veľmi rýchlo. Podľa oficiálnej správy Dolinková chce dosiahnuť väčšiu kapacitu odberných miest.
„Nová ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková hľadá také riešenia, ktorými sa dosiahne väčšia kapacita očkovania a skrátenie čakacích lehôt na očkovanie naprieč Slovenskom. Aj preto bude v najbližších dňoch iniciovať stretnutie s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Po zrušení mimoriadnej situácie boli totiž zásadným spôsobom obmedzené zákonné možnosti štátu intervenovať a priamo manažovať proces očkovania proti ochoreniu COVID-19. Aj preto je dnes možné očkovanie len v nemocnicach, ktorých zriaďovateľom je štát“ oficiálne oznamuje ministerstvo zdravotníctva
„Sme presvedčení, že ak Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré je zodpovedné za nastavenie procesov a manažovanie očkovacej stratégie v ambulanciách, urobí všetko pre to, aby bolo očkovanie pre poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti čo najmenej logisticky a organizačne náročné, poskytovatelia prejavia záujem o očkovanie vo svojich ambulanciách,“ uviedla Dolinková. Splnenie tejto podmienky považuje za kľúčové preto, aby sa na báze dobrovoľnosti do očkovania zapojilo čo najviac ambulancií naprieč Slovenskom.
Návrat do minulosti a Dolinková v roku 2021
Dolinková: Podporujeme očkovanie ľudí v ambulanciách
Miera zaočkovanosti nie je v krajine taká, ako by bolo pri budovaní kolektívnej imunity potrebné. Je preto podľa Dolinkovej dôležité, aby ambulantní lekári mali čo najväčšiu podporu zo strany inštitúcií. „Zmluvné vzťahy a odborné usmernenia pre ambulancie týkajúce sa očkovania proti ochoreniu COVID-19 musia byť preto jednoznačné a právne nespochybniteľné. Nezrozumiteľné alebo nejasné kroky zo strany zodpovedných nesmú byť prekážkou toho, aby sa do očkovania zapojil čo najväčší počet ambulancií,“ vysvetlila Dolinková ešte v roku 2021
Hlavný hygienik Mikas varuje pred ďalšou hrozbou!
V chrípkovej sezóne 2023/2024 sa očakáva vysoká chorobnosť. Upozornil na to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Osobám z rizikových skupín, teda ľuďom nad 59 rokov, chronicky chorým, malým deťom a pracujúcim v kolektívoch, odporúča očkovanie.
„Čo sa týka vývoja, uvidíme, ako to bude v najbližších týždňoch a mesiacoch prebiehať, ale podľa informácií, ktoré máme z Austrálie, čakáme pomerne vysokú chorobnosť na chrípku,“ uviedol Mikas. Priebeh nastávajúcej chrípkovej sezóny na severnej pologuli, a teda aj na Slovenska, sa zvyčajne odhaduje aj s ohľadom na vývoj na južnej pologuli.
Účinnou prevenciou je očkovanie
Účinnou prevenciou proti chrípke je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR očkovanie. Odborníci poukázali na to, že očkovaním možno zabrániť ťažkému priebehu ochorenia u jednotlivcov, nárastu počtu hospitalizácií v dôsledku komplikácií z chrípky, a tým aj nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému.
Účinnou prevenciou proti chrípke je podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR očkovanie. Odborníci poukázali na to, že očkovaním možno zabrániť ťažkému priebehu ochorenia u jednotlivcov, nárastu počtu hospitalizácií v dôsledku komplikácií z chrípky, a tým aj nadbytočnému zaťaženiu zdravotníckeho systému.
Mikas upozornil na to, že zaočkovanosť celkovej populácie na Slovensku je nízka. Dôvodmi sú podľa neho okrem iného strach z lekárov či nežiaducich účinkov. Zdôraznil, že pri vakcínach proti chrípke evidujú málo nežiaducich účinkov, z tých závažnejších takmer žiadne.
Mikas samozrejme upozornil aj na COVID
Pozor aj na COVID! Mikas varuje!
Rizikové skupiny ľudí by mali na jeseň zvážiť očkovanie proti ochoreniu Covid-19. Odporúča to hlavný hygienik Ján Mikas i Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s očakávaným nárastom akútnych respiračných ochorení počas chrípkovej sezóny. Očkovanie by malo byť dostupné aj bez objednania. Zavádzanie celoplošných opatrení sa nateraz nepredpokladá.
„Rizikové skupiny sú starší ľudia nad 60 rokov, ľudia so závažnými chronickými ochoreniami, tehotné ženy, obézni ľudia, klienti sociálnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci a pracovníci v sociálnej starostlivosti, ale aj ľudia, ktorí s nimi žijú v spoločnej domácnosti,“ vymenoval Mikas.
V rámci očkovacej stratégie na jeseň 2023 bude po celom Slovensku k dispozícii 29 očkovacích miest. Ich mapu rezort zverejní na webe. „Je to 29 nemocníc, kde sa bude očkovať nasledujúcich desať týždňov a priebežne to budeme prehodnocovať v závislosti od toho, aký bude záujem. Ak bude nízky, budeme počty znižovať,“ ozrejmila generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Ildikó Kukanová.
Cieľom odporúčaného očkovania je podľa jeho slov predchádzať hospitalizáciám, závažným ochoreniam a úmrtiam a znížiť zaťaženie systému zdravotnej starostlivosti. V rámci očkovacej stratégie odporúčajú aj očkovanie proti chrípke.
Ministerstvo ani ÚVZ SR nepredpokladajú v súvislosti s jesennou sezónou zavádzanie plošných opatrení. „Avšak môžu sa vyskytovať lokálne epidémie, keď budú mať hlavné slovo riaditelia škôl a regionálni hygienici, ktorí prediskutujú možnosti možno uzavretia nejakého kolektívu,“ dodal Mikas.