Chceli nás zabiť? KRUTÁ PRAVDA o Ukrajinskej pšenici! Nebezpečná látka proti škodcom chlórpyrifos!
„1500-tonová legálna zásielka obilia z Ukrajiny v mlyne v Kolárove obsahuje nebezpečnú látku, a preto ju musia spáliť“ informuje telrvizia JOJ 24, kde bol hosťom aj minister Samuel Vlčan. Zároveň nariadil sprísnenie pravidiel narábania s ukrajinským obilím.
Pre lepšiu predstavivosť – ide o zhruba 65 plných kamiónov pšenice. Minister naznačil nepríjemné indície už v stredu, a dnes ich upresnil. „Žiaľ, potvrdilo sa, že ide o nebezpečnú koncentráciu, ide o látku chlórpyrifos, ktorá je v Európskej únii zakázaná,“ uviedol Vlčan. Okrem likvidácie dotyčnej šarže budú naše úrady intenzívne kontrolovať všetky vzorky ukrajinskej pšenice všade na Slovensku.
„Samozrejme, zintenzívnime aj kontrolu produktov, ktoré boli z akejkoľvek ukrajinskej pšenice vyrobené,“ povedal Vlčan.
Čosi podobné sa zrejme dalo očakávať. Na Ukrajine totiž neplatia také prísne normy, ako v Európskej únii, a aj preto je tamojšie obilie výrazne lacnejšie. A hoci bolo primárne určené pre chudobnú Afriku, časť z neho končí aj u nás. A pritom, Slovensko nie je odkázané na dovoz obilia – naši farmári ho totiž pravidelne dokážu dopestovať dostatok, a je kvalitné. „A musíme ešte aj vyvážať tretinu pšenice do iných krajín,“ dodal Miroslav Štefček, podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Úrady, samozrejme, robia dlhodobo kontroly obilia, vrátane ukrajinského, a to veľmi podrobne. „Obsah mykotoxínov, pesticídov, ťažkých kovov, fyzikálno-chemické vyšetrenia vrátane škodcov, robili sme u niektorých vzoriek aj radiačné vyšetrenie,“ vysvetlil riaditeľ Štátnej potravinovej a veterinárnej správy Jozef Bíreš.
Ešte pred Veľkou nocou sa do kontrolnej spolupráce rôznymi formami zapojili aj colníci. „Daňových povinností priekopníkov, ktorí nakupujú lacné obilie a následne za draho, za európske ceny predávajú,“ doplnil šéf finančnej správy Jiří Žežulka. Minister zároveň potvrdil, že múka, ktorá je aktuálne v rôznych predajniach, je absolútne v poriadku.
Heger chce situáciu ukludniť a hovorí, že situáciu majú pod kontrolou, pretože zintenzívnili kontroly na domácom trhu.
„Dohľadaváme dodávky, ktoré na Slovensku ani nemajú byť, keďže sú určené pre Afriku, tvrdo postihujeme tých, ktorí s ňou obchodovali,“ povedal dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger v rozhlasovej diskusii RTVS Sobotné dialógy.
Netreba zabudnúť, že Slovensko už dlhodobo spolupracuje s Ukrajinou. Slovensko tak preclilo tisíce ton Ukrajinskej pšenice. Blokáda prístavov presmerovala obchodné koridory. Ešte v septembri minulého roku sa na Slovensko doviezlo 11 tisíc ton pšenice z Ukrajiny.
Prioritne má ísť o tranzit cez Slovensko do ďalších krajín, nie je však vylúčené ani spracovanie v tunajších mlynoch. Koľko z dovážanej pšenice končí na domácom trhu, ministerstvo pôdohospodárstva nespresnilo, zintenzívnilo však kontrolu kvality obilia.
„Ministerstvo prostredníctvom podriadených organizácií z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti a kvality výrobkov z obilia realizuje zintenzívnené kontroly a testy na kvalitu obilia v skladoch, ako aj múky či kŕmnych zmesí pre zvieratá na domácom trhu,“ uviedlo ministerstvo na margo zvýšeného dovozu.
„Individuálne prípady, keď bola do mlynov nakúpená pšenica z Ukrajiny, boli prehodnotené v rámci kontrolných postupov orgánov úradnej kontroly,“ dodal agrorezort.
Pripomenul, že slovenskí mlynári a pekári sa doposiaľ vyjadrovali, že si cenia bezpečnosť a kvalitu svojich výrobkov a neuvažujú o spracovaní ukrajinskej pšenice.
Informuje SITA ešte 6.12.2022
Nieje tak vylúčené, že Ukrajinská pšenica bola spracovaná aj na Slovensku? Robili sa takéto silné kontroly aj minulý rok?
Čo je chlórpyrifos?
Chlorpyrifos celosvetovo patri k najrozšírenejšim pesticidom zo skupiny organofosfátov. Prvý krát bol zaregistrovaný americkým agrochemickým koncernom Dow Chemicals v polovici 60. rokov 20. storočia. Je súčasťou celého radu insekticidov zaregistrovaných pod roznymi obchodnými názvami, napr. Dursban, Lorsban, Renoban, Metanion, Master, Tricel, Brodan, Empire, Eradex, Lorsban, Paqeant, Piridane, Scout, Stipend.
Na Slovensku je účinná látka zaregistrovaná a uvedená v Prehlade pripravkov na ochranu rastlin, mechanizačných prostriedkov na ochranu rastlin, ich výrobcov a držiteľov registrácie, ktorý každoročne vydáva Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. V roku 2002 spotreba chlorpyrifosu v SR predstavovala 38 349 kg.
Chlorpyrifos sa použiva predovšetkým ako pesticid-insekticid. V Slovenskej republike sa používa ako účinná látka prípravkov na ochranu rastlin proti škodcom (pásavka zemiaková, krytonos repkový, vosky, kohútik, obaľovače a pod.) na jadroviny, obilniny, kŕmnu repu. okrasné rastliny a sadbu zeleniny. Chlorpyrifos patrí do skupiny organofosfátových látok použivaných v insekticidnych pripravkoch na ochranu rastlin. Okrem toho je pouzivany proti komárom, muchám, rôznym škodcom v pôde, a ničeniu vodných lariev. Je tiež použivaný na ovce a dobytok proti ektoparazitom, Ročná spotreba v Kanade sa pohybuje v rozmedzi 100 000 až 500 000 kg . V mimci európskych právnych predpisov sa chlorpyrifos zaraduje do zoznamu č. II Smernice Rady č. 76/464/EHS, ktorý obsahuje nebezpečné látky alebo ich skupiny, ktoré sú pre vodné prostredie škodlivé, avšak ich vplyv je možné obmedziť vzhľadom na charakter recipientu a miestne podmienky, pričom je potrebné prijať programy na znižovanie znečistenia vôd týmito látkami
Informuje mpsr.sk dokument študie Ing. Šalgovičovej, ktory si môžte stiahnuť tu.
ZDROJ: TV JOJ