in

Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní.

Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní.

Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní.

sleduj skupinu SMER-SSD Róbert Fico

 

Smer-SSD víťaz volieb

Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní.

Má rád skromné podmienky. Neprekáža mu z času na čas bojovať o život. Bývalý jojkár RASŤO EKKERT sa teší životu mimo civilizácie.

Poschodový dom hneď vedľa cesty 72 medzi Čertovou dolinou a Tisovcom. Tam sa nateraz udomácnil Rasťo Ekkert. Slávu lietajúceho reportéra si užil v spravodajstve TV JOJ. Naposledy o ňom médiá hovorili, keď sa dostal na psychiatriu. Predtým vážnejšie zaujala jeho jazda pod vplyvom alkoholu v obytnom karavane. Nič príjemné. Príjemnú slávu mu prináša výtvarný talent. Maľuje nádherne. Obdivuhodný je najmä jeho cyklus ľudkov z Muránskej planiny. V zime je u Rasťa zima. Kúri drevom v kozube, ktorý cez prieduch zohrieva malú cimru s posteľou, maliarskym stojanom a pelechom pre jazvečíka Arčiho. Ostatné prieduchy zapchal. Viac priestoru vykurovať nepotrebuje.
Poďme od samého začiatku. Kde si prišiel na svet?

Som rodený Bratislavčan. Ranú mladosť som strávil v Stupave. Oženil som sa veľmi skoro. Bola to veľká chyba. Asi jedna z mojich najväčších.

Prečo?

Vzal som si ženu, ku ktorej som sa absolútne nehodil. Bola dobrá, ale neboli sme kompatibilní. Prežil som s ňou v manželstve 24 rokov. Mali sme veľmi odlišné názory na život. Rozviedli sme preto, lebo som chcel z petržalského paneláka odísť mimo mesta. Keby sme predali byt a záhradu s chatkou, mohli sme si kúpiť niekde v dedine okolo Bratislavy domček. Moja bývalá manželka nechcela z paneláka v žiadnom prípade odísť, ale ja som musel, pretože som mal z toho už fóbiu. Aj v práci, v Jojke, som bol po dvoch desaťročiach cestovania vyhorený. Rozišli sme sa a ja som sa začal túlať po Slovensku.

Hľadal si si miesto na svete?

Prešiel som cez Biele Karpaty na Kysuce, kde som stretol Tinu. V čase, keď si bol u mňa naposledy, sme spolu žili v domčeku o kúsok nižšie. Pol roka sme bývali v prenajatej chate na Dedinkách. Po tom, ako sme videli dokument o Muránskej planine, sme prišli sem a prežili sme tu spolu takmer desať rokov

Čo sa stalo? Kríza vzťahu?

Tinina mama vážne ochorela. Musela odo mňa odchádzať, aby sa o ňu postarala. Chodila, chodila, až sa raz nevrátila… Viem, že život v divočine bol ťažký, ale bolo to najkrajšie obdobie môjho života. Užívali sme si to.

Z lietajúceho reportéra sa stal regionálny spravodajca.

Boli sme tím. Práca nás skromne uživila. Veľa peňazí sme nepotrebovali. Bol to tvrdý život. Nemali sme ani zavedenú elektrinu. Zopár spotrebičov nám ťahali solárne panely. Voda zo studničky, drevo z lesa. Bolo to naozaj nádherné obdobie.

Tam si začal maľovať?

Maľujem od šiestich rokov. Keď som vstúpil do médií, nemal som na to čas. Nedalo sa to spojiť. Na maľovanie treba pokoj a isté rozpoloženie. Pokoj som našiel na Muránskej planine

Tina sa ti vrátila do mesta. Si s ňou v kontakte?

Nie. Vôbec neviem, čo s ňou je a čo robí. Všetky kontakty sme prerušili. Zostal som sám. Ešte trištvrte roka som bojoval v našom domčeku. Môj najväčší problém bol, že som ju videl všade okolo seba. Bol to pre mňa veľký problém. Keď odišla, zostalo prázdno a zrútil sa mi svet. Bol som nastavený prežiť v tom domčeku zvyšok života. Mala to byť moja konečná stanica.

Dostal si sa do turbulentného obdobia.

Prišlo chaotické obdobie s karavanom a pridali sa problémy s alkoholom. Potreboval som sa vypnúť. Bolesť v duši som mal takú veľkú, že som ju nedokázal zvládnuť len tak. Vyriešil som to alkoholom. Viem, že to nebolo šťastné riešenie, ale stalo sa. Našťastie to nemalo žiadne vedľajšie účinky. Nikomu som neublížil, iba sebe. Už bez vodičského som strávil jednu zimu v karavane na prenajatej parcelke.

Po zime si sa vrátil do Bratislavy a začal si robiť politiku pre internetový portál.

Ani to nebolo šťastné. Nejako som musel preklenúť pre mňa nepriaznivé obdobie. Mal som vlastnú diskusnú reláciu. Potiahol som to až do parlamentných volieb, aby som pochopil, že je to všetko jedno. Že politici sú všetci rovnakí. Ja už neverím ani tomuto štátu, ani tomuto zriadeniu. Nikdy som nebol na pracovnom úrade ani som od tohto štátu nikdy nič nechcel a ani nebudem chcieť. Nebudem chcieť dôchodok, nič! Žijem mimo systému. Robím to zámerne a nechcem na tom nič meniť. Tento svet sa rúti do katastrofy. Európska únia je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní. Keď nemáš vlasť a identitu, si len ovca v stáde a ja som vlk. Tým chcem zostať. Radšej zomriem od hladu, ako by som mal žiť s obojkom

Potom ti opäť došlo, že nemôžeš žiť v Bratislave.

Potreboval som odísť z planiny, aby som sa duševne očistil a zbavil sa strašidiel, ktoré ma prenasledovali po tom, ako som zostal sám. To sa mi podarilo.

Ale medzitým si sa ešte zastavil na psychiatrii…

To bolo mediálne nafúknuté. Priznávam, vypil som veľa vína a dobrovoľne som šiel na týždeň do Pezinka. S primárom sme riešili moju situáciu a dospeli sme k názoru, že nie som alkoholik, lebo za normálnych okolností takmer vôbec nepijem. Nechodím do krčmy, nepotrebujem každý deň pivo alebo poldecák. Niekedy aj niekoľko rokov. Tu som vyše mesiaca a nevypil som ani kvapku alkoholu. Nie je to o tom, že by som bojoval s myšlienkami, či si mám kúpiť fľašku alebo nie. Pre mňa je alkohol liek na úzkosť a bolesť duše. Nerobí mi radosť. Našťastie už úzkosť nemám.

Aj keď si znova na planine?

Napriek tomu, že tu žijem v ťažkých podmienkach, neberie ma to. Nemôžem kúriť naplno. Minul by som veľa dreva. Žijem vo veľkom dome v jednej izbičke. Som tu vďaka dobrým ľuďom, výtvarníkom z Michalovej. Jeden z nich je vlastník tohto domu. Dohodli sme sa, že mu budem robiť správcu. Uvidíme, kam nás to dovedie. Plánujeme založiť združenie Výtvarníci z planiny. Chceli by sme tu robiť plenéry a tvorivé dielne.

Koľko vás je?

Zatiaľ šesť. Ak sa chce niekto pridať, sme otvorení. Hovorí sa, že v týchto končinách sa nič moc nedeje, ale žije tu veľa šikovných a talentovaných ľudí, ktorí nemajú možnosti vyniknúť alebo sa toho boja. Dôležité je pomôcť nielen mladým ľuďom, ale všetkým, ktorí hľadajú odvahu či nevedia, ako začať. Chceme robiť osvetu. Ak získame nejaké peniaze, chceme organizovať tvorivé dielne najmä pre deti a ľudí zo sociálne slabého prostredia.

Nevidíš kolíziu medzi svojím odhodlaním žiť mimo systému a na druhej strane tým, že očakávaš granty?

Nechcem granty na seba, ale na občianske združenie. Sám nechcem nič vlastniť. Pre mňa je dôležité, aby tu po mne zostali obrazy. Keby som nemal maľovanie, možno by som tu už nebol. Maľovanie je to, čo ma drží pri živote, a to, čo mi dáva zmysel. To je moja cesta. Teším sa, keď moje obrazy prinášajú ľuďom radosť. To je v dnešných hnusných časoch dôležité.

Prečo? Veď krajina je tu pekná.

Na to máme fotoaparáty. To ti hádam nemusím vysvetľovať. Maľovanie by malo byť o duši autora. V obraze by mal byť kus tvorcu.

Veď to aj vo fotke, aj to je obraz.

Neber to tak, že znevažujem prácu fotografov. To v žiadnom prípade. Mám na mysli tú dnes už štandardnú formu fotografovania mobilmi. Hovorím o všedných fotografiách, ktorých denne vzniknú milióny či možno až miliardy a zaplavujú sociálne siete. Maľovaný obraz má bližšie k prejavu momentálneho stavu autora. Snažím sa osvojiť si čo najviac techník a vzájomne ich kombinovať, aby moje diela boli čo najpestrejšie a aby to ladilo.

Delíš obrazy na dva druhy.

Na jedny sa pozerá z diaľky a na druhé zblízka. Tie z diaľky vytvárajú harmonický celok. Na tých zblízka objavuješ skryté odkazy a štruktúry, ktoré z diaľky nevidno.

Nechýba ti to?

Mám tajný sen. Ešte raz by som sa chcel pozrieť do Himalájí. Ale už by to nebol žiadny horolezecký výstup, len tak sa tam túlať, maľovať a presúvať sa z miesta na miesto. Stačili by tak dva mesiace, aby som si to užil. Nepál má veľké čaro. Je iný ako zvyšok sveta. Možno aj to, že som veľa času strávil v chudobných krajinách so spokojnými ľuďmi, spôsobilo, že teraz žijem tak, ako žijem.

Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní. Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní. Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní. Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní. Bojoval o život, aby Slovákom povedal pravdu! Ekkert bez servítky: Svet sa rúti do katastrofy! EÚ je jedna veľká zloba na ničenie národných identít. Slúži na to, aby boli ľudia čo najjednoduchšie ovládateľní.

Chystáš projekt Žltá maringotka. Kde je?

Zatiaľ iba v mojich snoch. Chcem kúpiť maringotku, ktorú natriem nažlto v štýle van Goghovho domu obklopeného slnečnicami. V jednej časti bude malý ateliér s minigalériou a v druhej by som mal súkromie s posteľou. Chcel by som tam robiť tvorivé dielne pre ľudí zo sociálne slabých pomerov. Maringotka je pojazdná. Už teraz mám ponuku priestranstiev, kam by som ju mohol zaparkovať. Každý bude vítaný. Mrzí ma, že je veľa bohatých, ktorí vyhadzujú tisíce za somariny, a na druhej strane je kopa ľudkov, ktorých by aj malé peniaze o kus posunuli, najmä tu v jednej z najchudobnejších oblastí Slovenska.

Máš deti?

Dve dospelé dcéry, ktoré so mnou, žiaľ, nekomunikujú. Nechal som im celý svoj majetok, nikdy som od nich nič nechcel. Do ich dospelosti som sa podieľal na starostlivosti o ne.

Kde sa stala chyba?

Keď som odišiel z domu, prestali sa so mnou baviť. Nemohli pochopiť, že nedokážem žiť v paneláku. Snažil som sa o nápravu, ale nebolo to možné. Už to neriešim. Mám kamarátku Marcelu, ktorú si nesmierne vážim. Nemáme spolu čistokrvný vzťah a nežijeme spolu, ale stretávame sa. Pomohla mi v najťažších časoch.

Hovoril si, že prežívaš poslednú reinkarnáciu…

Verím v reinkarnáciu. Náhodou som stretol dve významné české vedmy. Povedali mi, že je to moja posledná reinkarnácia a práve preto je taká ťažká. Nesmiem si ju pokaziť. Mal som viackrát samovražedné myšlienky, ale nedokážem to urobiť. Povedal som si, že to dobojujem so cťou do konca. Keby som sa sekol sekerou pri rúbaní dreva alebo sa mi prihodilo niečo ešte horšie, možno zomriem. Nemám tu žiadny signál. Najbližší je sedem kilometrov ďaleko.

zdroj

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Written by Robert

ČIERNY DEŇ, ktorý už nevráti nikto! Syn Generála Lučanského urobil krok, ktorý Lipšic nečakal…

ČIERNY DEŇ, ktorý už nevráti nikto! Syn Generála Lučanského urobil krok, ktorý Lipšic nečakal…

Je ako ich! Hudáček v Nemecku urobil životné rozhodnutie! Tvrdá RANA pre neprajníkov…

Je ako ich! Hudáček v Nemecku urobil životné rozhodnutie! Tvrdá RANA pre neprajníkov…